Rus gazeteciden çarpıcı 14 Mayıs analizi: Türkiye seçimini yaptı!

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Rus gazeteciden çarpıcı 14 Mayıs analizi: Türkiye seçimini yaptı!

Seçim 2023 Haberleri

Türkiye'deki seçimlere ilişkin Rusya’nın en büyük haber ajanslarından RİA’nın baş köşe yazarlarından Pyotr Akopov “Türkiye artık seçimini yaptı” başlıklı dikkat çeken bir analizi kaleme aldı.

Türkiye'deki seçimler, yurtta olduğu kadar dünyada da yakından takip ediliyor. Hangi ismin başa geleceğine yönelik analizler sürerken, dikkat çeken bir yazı da Rus gazeteci Akopov'dan geldi. Akopov, "Türkiye artık seçimini yaptı" başlıklı yazısında, Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkin dikkat çeken bir analiz yaparken, Erdoğan'ın 'güçlü' lider özelliklerine de vurgu yaptı.

"ERDOĞAN KESİN ZAFER KAZANACAK"

Haber 7'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde kesin zaferin kazanacağının belirtildiği yazıda, son dönemdeki Batı karşıtı ifadeleri de hatırlatıldı. Türkiye’deki seçimlerin bir kırılma noktası olacağına ve önemine de dikkat çekildi.

Analizde, Türkiye’nin terörizm ile mücadele, ekonomi politikalarında Batı’dan bağımsız politikalar izlediğine yönelik Erdoğan’ın ifadelerini anımsattıktan sonra, Rusya’daki duruma da değinildi.

"GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE, GÜÇLÜ BİR RUSYA'YA FAYDA SAĞLAR"

 Yazı şu ifadelerle sona eriyor:

“Evet, tarihsel olarak Türkiye ile birçok gerçek ve potansiyel karşıtlıklarımız var. Ancak Moskova ve Ankara'nın, özellikle de Putin ve Erdoğan'ın çok farklı bir emeli var:

Batı'nın keyfine (karşı olarak) düşman olmamak, ihtilaflı konulara çözüm aramak, mümkün ve faydalı olan her yerde işbirliği yapmak. Özellikle Batı ile Rusya arasındaki açık çatışmanın zemininde, giderek artan daha fazla bu tür (işbirliği için) alanlar var. 

Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Rusya'ya fayda sağlar ve bunun tersi de geçerlidir. Ülkelerimizi birleştiren asıl şey, güçlenmek için yeni, çok kutuplu bir dünya düzeni inşa etmek gerektiği anlayışıdır.

Batı sonrası dünya, komşu iki büyük halk ve medeniyetin kendi yaşam tarzlarına ve akıllarına göre yaşayabilecekleri yer olabilir. 

Ve bu tam olarak Ruslarda ve Türklerde, Putin ve Erdoğan’daki (bu özellik), ABD’nin kesinlikle sevmediği şeydir."

(Haber 7)

Düzenleyen:  - Seçim 2023
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Seyfettin Demirtaş 21 Nisan 2023 08:08

Yabancılar bile durumu anlayıp analiz ederken içimizdeki türkiye yabancıları hala seçimi kazanabileklerini zannediyorlar.Ruslar hislerimize ve seçim sonuçlarına tercüman olmuşlar.

Sonraki Haber Yükleniyor...