Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ABD bize haçlı seferi ilan ettti

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ABD bize haçlı seferi ilan ettti

DÜNYA Haberleri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Küba ziyaretinde ABD'yi hedef aldı. Lavrov, ABD ile gerekli temasların dışında neredeyse hiçbir ilişkinin bulunmadığını söyledi. Rus bakan ABD'nin kendilerine karşı haçlı seferi ilan ettiğini dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika turu kapsamında Küba'nın başkenti Havana'ya geldi. Lavrov, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Küba'nın eski Devlet Başkanı Başkanı Raul Castro ile görüştü. Daha sonra da Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez ile bir araya geldi.

"ABD İLE ÖZEL İLİŞKİMİZ YOK"

Toplantı sonrası ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, ABD ile gerekli temasların dışında neredeyse hiçbir ilişkinin bulunmadığını belirterek "ABD ile şu an özel bir ilişkimiz yok. Biz sadece büyükelçilik üzerinden ortaya çıkan sorunları karşılıklı olarak ele alıyoruz" dedi.

"ABD, KİEV NAZİ REJİMİNİ TERCİH ETTİ"

ABD'nin kendilerine karşı aldığı tutumu, "Haçlı seferi" olarak nitelendiren Sergey Lavrov "Amerikalıların Rusya Federasyonu'na, Rusya'nın meşru çıkarlarına, Rus kültürüne ve geleneklerine karşı haçlı seferi ilan ettiğini herkes biliyor. Bu savaşın bir ucu da Kiev Nazi rejimi tercih edilerek ve yeni silahlar gönderilmesiydi" ifadelerini kullandı.

TAHIL ANLAŞMASI

Lavrov, İstanbul'da imzalanan Tahıl Anlaşması'a dair "Rus tahıl ve gübrelerinin dünyaya sevkiyatına dair maddeler var ancak bu kısımlar henüz uygulanmadı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres'in girişimiyle anlaşmanın bir parçası olan Rus tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili neredeyse hiçbir çaba gösterilmedi" değerlendirmesinde bulundu.

"UKRAYNA TAHILI YOKSUL ÜLKERE AKTARILSIN"

Rus gübresinin dünyaya sevkiyatı konusunda BM'nin inisiyatifi dışında yöntemler de bulduklarını aktaran Lavrov "Gıda ve ürünlerimizi küresel pazara yönlendirmede aktif olarak yollar buluyoruz. Ancak hatırlatmak isterim bunlar BM'nin inisiyatifi dışında gerçekleşiyor" sözlerini sarf etti. Lavrov ayrıca, Avrupa Birliği'ne Ukrayna tahılını ucuz bir şekilde yoksul ülkelere aktarılmasını da tavsiye etti.

"KÜBA'NIN BORCUNU YAPILANDIRDIK"

Lavrov, Küba ile Rusya arasındaki ilişkilere de değindi. Rus Bakan Lavorv "Rusya, Latin Amerika'daki müttefiklerinden olan Küba'nın borcunun yapılandırılması konusunda ilerleme kaydetti. Şu anda elde edilen ilerleme ile Küba'nın borcunun yapılandırılması konusunda mutabakat sağlandı" diye konuştu.

(İHA)

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...