Depremzedeler için askıda bilet uygulaması: Seçim bölgelerine taşınacaklar

- Güncelleme:
Depremzedeler için askıda bilet uygulaması: Seçim bölgelerine taşınacaklar

Seçim 2023 Haberleri

Türkiye, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine giderken depremzedeler seçimde nasıl oy kullanacak merak ediliyor. Seçmen kaydını taşımayan yüzbinlerce seçmenin oy kullanmak için yaşadıkları şehirlere gitmeleri gerekiyor.  Gidiş dönüş bilet masrafları en iyi ihtimalle bin TL tutan depremzedeler için düğmeye basıldı. Deprem bölgesine gidecek depremzedeler için askıda bilet uygulaması hayata geçirildi. "Askıda Bilet Platformu" kurucularından Ertim Orkun, Şimdiye kadar 3 bin 500'ün üzerinde bilet talebi olduğunu belirtti.

Türkiye 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler için geri sayıma başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi işlerken afet bölgesinde seçim süreci nasıl işleyecek merak konusu. Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde binlerce kişinin hayatını kaybetti. Deprem bölgesinde yaşayan 9 milyona yakın seçmen bulunuyor. Afet bölgesindeki seçmenlerin 133 bini kayıtlarını başka şehirlere aldırırken, başka şehirlerde yaşayıp oy vermek için deprem bölgesine gidecek 1,5 milyon seçmenin olduğu tahmin ediliyor.

DEPREMZEDELER İÇİN ASKIDA BİLET UYGULAMASI

NTV’nin haberine göre depremzedeler için askıda bilet uygulaması hayata geçirildi. Depremzedelere oy kullanmaları için bilet sağlamayı amaçlayan "Askıda Bilet Platformu" kurucularından Oy ve Ötesi Başkanı Ertim Orkun, "Depremzedeyim diye beyan eden kişiler siteye girerek askıdabilet.com sitesine girerek formumuzu dolduruyorlar. Formumuzu doldurduktan sonra seçmen belgesinin resmini çekerek onu yüklüyorlar ve de bunu sitemize eklemiş oluyorlar. Burada sitede sadece o seçmen belgesinin kişinin gerçekten orada oy kullanacağının kontrolü yapılıyor." dedi.

3 BİN 500’ÜN ÜZERİNDE BİLET TALEBİ VAR

Bağışçılar ise aynı siteye girerek depremzedelerin seyahat edebilmeleri için fona para gönderebiliyorlar. Şimdiye kadar 3 bin 500'ün üzerinde bilet talebi olduğunu söyleyen Orkun, "Üzerinde bağışçımız var. 510 bin TL civarında bir para toplandı. 3500'ün üzerinde de bilet talebi var. Bu üç bin beş yüz bilet talebini yaklaşık 2 bin civarı, iki bin, iki bin beş yüz arası insan talep etti. Biz zaman zaman kişisel gelişmemiş diyorlar. Zaman zaman tek yönlü istiyorlar. O yüzden kişi sayısı farklı. Burada şu anda elimizdeki para bu biletlerin hepsini almaya yetmiyor. Destek toplamamız gerekiyor. Mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşmak hedef." açıklamasında bulundu.

Depremzedelerin talepleri ve bağışlar, seyahatin mümkün olduğu son ana dek alınmaya devam edecek. Askıda Bilet, "Oy ve Ötesi", "Türkiye Taıntım Vakfı", "Ses Eşitlik ve Dayanışma Derneği", "Türkiye Gönüllüleri" ve "İhtiyaç Haritası"nın desteklediği sivil bir inisiyatif.

(NTV)

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...