Taşınma telaşı onlara yaradı: İstanbul'da nakliye fiyatı ikiye katladı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Taşınma telaşı onlara yaradı: İstanbul'da nakliye fiyatı ikiye katladı

Ekonomi Haberleri

Deprem beklentisiyle artan taşınmalar, nakliye ücretlerini uçurdu. Fiyatlar deprem öncesine göre 3 kat arttı. Taşınacaklar “Akaryakıt fiyatları artmadı, zam niye?” diye sorarken, nakliyeciler “Araç ve çalışanlarımızın çoğu deprem bölgesine gitti, araç kiralamak zorunda kalıyoruz” diyor...

KAAN ZENGİNLİ'NİN HABERİ - İstanbul’da deprem beklentisi nedeniyle taşınma telaşı yaşanıyor. Eski binalarını terk edenler, daha yeni ve depreme dayanıklı evlere yerleşmeye başladı. Özellikle kıyı kesimler ve 1999 depremi öncesinde inşa edilen binalarda oturanlar şehrin kuzeyine göç ediyor. Kayaşehir, Başakşehir, Bahçeşehir, Çatalca, Polonezköy ve Ataşehir en fazla talep gören bölgeler. Taleple bağlantılı olarak bu bölgelerdeki kira ve satılık konut fiyatları da artıyor. Ancak artış yalnızca konut fiyatlarında değil. Taşınma telaşı nedeniyle nakliye firmaları da fiyatlarını artırmış durumda. Normal şartlarda 20 kilometrelik mesafe için ortalama 3 bin lira nakliye ücreti alan bir taşıma firması, gelen talepteki artış nedeniyle fiyatlarını 7.500 liraya kadar çıkarmış durumda.

AKARYAKITA ZAM DA YOK!

İstanbul Bahçelievler’de emlakçılık yapan Selam Yıldız “Bağcılar’dan ciddi şekilde kaçış var. Binaların eski olması nedeniyle insanlar Başakşehir tarafında yerleşiyor. Haftada bir daire boşalıyor. Müşterilerimizden nakliye ücretleriyle ilgili şikâyetler var. Yılbaşında Bahçelievler’den Bahçeşehir’e 2+1 daire için 3 bin lira nakliye ücreti alan bir şirket, bugün aynı mesafe için 7.500 lira istedi” dedi.

İstanbul Kayaşehir’de emlak işiyle uğraşan Serkan Kurtuluş ise “Bölgede fiyatlar arttı. Zemini sağlam olması nedeniyle insanlar eski binalardan çıkıp bölgeye geliyor. Nakliye ücretlerinde artış var. Aslında bunun için bir sebep yok, müşterilerimiz akaryakıt fiyatları artmamasına rağmen neden artış olduğunu soruyor” diye konuştu.

ŞİRKETLER DEPREM BÖLGESİNDE

İstanbul’da nakliye işi yapan Huzur Nakliyat şirketinin yetkilisi, fiyat artışlarının normal olduğunu belirterek “İstanbul’daki birçok nakliye şirketi deprem bölgesine gitti. Oralardan büyükşehirlere bir göç var, uzun yıl olduğu için maliyet tarafından bizler için daha avantajlı. Arabalar ve çalışanlar azaldı. Şimdi İstanbul’daki taşınma işlerine yetişemiyoruz. Hem arabalarımız azaldı, hem de çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Müşterileri mağdur etmemek için kamyon kiralıyoruz, kiralık kamyon fiyatları da yüksek, çalışanlar daha çok para istiyor. Bu nedenle fiyatları yükseltmek zorunda kaldık” dedi.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...