Pakistan'dan dünyaya Gazze çağrısı: Çocukların Holokost'una tanık oluyoruz

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Pakistan'dan dünyaya Gazze çağrısı: Çocukların Holokost'una tanık oluyoruz

DÜNYA Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail'in Gazze'deki saldırılarının başlıca kurbanlarının çocuklar olduğunun altını çizen Pakistan geçici hükümet Başbakanı Kakar, “Gazze'de çocukların Holokost'una tanık oluyoruz." dedi. Dünyaya seslenen Kakar, Bu acımasız ve korkunç çocuk soykırımı derhal durdurulmalı' ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail ordusunun kuşatma altındaki Gazze'ye yönelik vahşi saldırıları bir buçuk ayı geride bıraktı. İşgal güçleri hastane, okul, ibadathane ve mülteci kampılarına saldırılarına dünyadan tepkiler yükselmeye devam ediyor. 

PAKİSTAN'DAN İSRAİL SERT TEPKİ

Ulusal basındaki haberlere göre, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla başkent İslamabad'da bir etkinlikte konuşan Pakistan geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Gazze'de İsrail tarafından binlerce çocuğun öldürülmesine tepki gösterdi.

"ACIMASIZ VE KORKUNÇ ÇOCUK SOYKIRIMI DERHAL DURDURULMALI"

Kakar, İsrail'in kuşatma altındaki Gazze'deki eylemlerinin başlıca kurbanlarının çocuklar olduğuna işaret ederek, "Gazze'de çocukların Holokost'una tanık oluyoruz. Bu acımasız ve korkunç çocuk soykırımı derhal durdurulmalı." şeklinde konuştu.

"PAKİSTAN BATI ÜLKELERİNE BASKI KURMAYA ÇALIŞIYOR"

Profesyonel bir ordunun savaşta silahsız sivilleri ve çocukları asla hedef almayacağını belirten Kakar, ülkesinin İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer küresel partnerlerle ABD öncülüğündeki Batı ülkelerine aklıselimin hakim olması için baskı kurmaya çalıştığını kaydetti.

İSRAİL'İN GAZZE İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...