İşgalci İsrail, Filistin'de yıkım yapıyor!

Düzenleyen:
- Güncelleme:
İşgalci İsrail, Filistin'de yıkım yapıyor!

DÜNYA Haberleri

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere ait bir okulu yıktı. Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Beytüllahim Ofis Müdürü Hasan Bericiyye, konuya dair önemli birtakım açıklamalarda bulundu.

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Beytüllahim Ofis Müdürü Hasan Bericiyye, konuya dair Anadolu Ajansı'na açıklama yaptı. Bericiyye, İsrail'e ait buldozerler ve kamyonların, Beytüllahim kentinin doğusunda Filistinlilerin yaşadığı Cibbu ez-Zib bölgesine baskın düzenlediğini söyledi.

Burada bulunan "Et-Tehaddi 5" isimli beş derslikten oluşan okulun "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkıldığını ifade eden Bericiyye, "C bölgesi"nde yer alan okulla ilgili daha önce yıkım kararı çıkarılmıştı. 2017'de inşa edilen okulda66 ilkokul öğrencisi eğitim görüyordu." dedi.

Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyinden yapılan yazılı açıklamada da İsrail mahkemesinin, yıkım kararının iptali için son aylarda sunulan tüm dilekçeleri reddettiği aktarıldı. Açıklamada, İsrail'den uluslararası hukuka aykırı bu eylemin hesabının sorulması istenerek, "kaba kuvvetle yıkılan tüm Filistin yapılarının yeniden inşa edileceği" kaydedildi.

Filistin resmi ajansı WAFA'ya göre, yıkım sırasında bölgedeki Filistinliler ile İsrail güçleri arasında arbede çıktı. İsrail güçlerinin plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunduğu olaylarda iki kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

FİLİSTİN KARARI KINADI

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı da yayımladığı yazılı açıklamada, yıkımı kınayarak, öğrencilerin dünyadaki diğer çocuklar gibi özgür, güvenli ve istikrarlı bir şekilde eğitim alma hakkından mahrum kaldığını vurguladı. Açıklamada, uluslararası insan hakları örgütlerinden İsrail'in artan bu ihlalleri karşısında üzerine düşen sorumluğu yerine getirmesi, Filistinli öğrencilere ve eğitim personeline koruma sağlanması istendi. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...