Kamikaze insansız hava aracı 'Alfa Kurt' vitrine çıktı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Kamikaze insansız hava aracı 'Alfa Kurt' vitrine çıktı

TEKNOLOJİ Haberleri

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde bir ekip tarafından geliştirilen insansız hava aracı (İHA) Alfa Kurt, bir kalkınma ajansına teslim edildi. Ardından yerli İHA, TechINBursa Girişimcilik Merkezi’nde sergilenmeye başladı.

BEBKA’nın (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) ‘Genç İstihdamı’ teması çerçevesinde desteklenen 'Kompozit Uygulamaları Temel Eğitimi'nde geliştirilen Alfa Kurt kamikaze insansız hava aracı (İHA), Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Öztürk tarafından BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak’a teslim edildi. Alfa Kurt'un uçuş görevini tamamlayıp TechINBursa Girişimcilik Merkezi’nde sergilenmeye başladığı aktarıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından geliştirilen kamikaze İHA'nın 7 kilogram ağırlığa, saatte 100 kilometreye varabilen hız ve yarım saat uçuş kapasitesine sahip olduğu bilgisi verildi. 

Kamikaze insansız hava aracı 'Alfa Kurt' vitrine çıktı

VARANK, ALFA KURT ÇALIŞMASINI TAKDİR ETMİŞTİ

İhlas Haber Ajansı'nın edindiği bilgilere göre, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Makine, Metalurji ve Malzeme, Elektrik Elektronik mühendislikleri bölümlerinden akademisyenler ile lisans öğrencilerinden oluşan ekip, 2020 yılında İHA'ların maliyet ve özelliklerini inceleyerek yük taşıma kapasitesi yüksek bir motor üretebilmek amacıyla prototip hazırlamıştı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresinden (KOSGEB) katkı gören, AHİ Havacılık firmasının da yer aldığı ve testleri başarıyla sonuçlanan proje için patent alınmasının ardından Üniversite-Sanayi iş birliğiyle Bilecik Teknokent'te teknoloji geliştirme şirketi kurularak seri üretim aşamasına geçilmişti.

TechINBursa Girişimcilik Merkezinde Alfa Kurt’u inceleyen dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da çalışmaları takdir etmiş ve insansız hava aracını imzalamıştı.

Kamikaze insansız hava aracı 'Alfa Kurt' vitrine çıktı

'GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖRNEK OLSUN'

Alfa Kurt’u imzalayan isimler arasında bulunan BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, konuya ilişkin açıklama yaptı:

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda genç istihdamı projelerimize devam ediyoruz. BEBKA olarak genç istihdamı teması çerçevesinde 'Kompozit Uygulamaları Temel Eğitimi'ni destekledik. Eğitimi alan gençler hocaları Doç. Dr. Burak Öztürk koordinasyonunda bu projeyi geliştirdiler. Gençlerimiz ve ekibin koordinatörü Burak Öztürk başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Bize teslim edilen Alfa Kurt Kamikaze’yi genç girişimcilerimize örnek olması adına TechINBursa Girişimcilik Merkezi’mizde sergileyeceğiz."

Projenin hayalden gerçeğe dönüşmesinde en büyük desteği BEBKA’dan gördüklerini belirten Doç. Dr. Burak Öztürk de, "Alfa Kurt, prototip bazda üretildi. 7,5 kilogram ağırlıkla kalkış yaptı ve üç kez test uçuşu gerçekleştirildi. 40 dakika görev yapma özelliğine sahip olarak geliştirilen Alfa Kurt, saatte 120 kilometre hız ile kamikaze görevini de icra etmiştir. Uçağın görevini tamamlamasıyla birlikte revizyon çalışmaları başlatıldı. İnsansız hava aracının taksi çalışmaları, uçuş testleri ve kamikaze operasyonu sonrası aldığı hasarlar ilgili tadilat işlemleri yapılarak sergilenmesi için BEBKA’ya teslim edildi. Gençlerin nitelikli İHA’lar üretebilmesi, savunma sanayinde iş bulabilmesi için desteklerini esirgemeyen BEBKA Genel Sekreter Prof. Dr. Zeki Durak ve ekibine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Öztürk; uçağın hafifletme, mesafe artırma ve hızlanma çalışmalarının devam ettiğini ve iki yıl içinde tamamlanarak savunma sanayisi için nitelikli bir ürün geliştirmek istediklerini de belirtti.

(Kaynak: İhlas Haber Ajansı) 

Düzenleyen:  - TEKNOLOJİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...