Ekşi Sözlük'ün tüm moderatörleri istifa etti

/ Kaynak: İHA
Ekşi Sözlük'ün tüm moderatörleri istifa etti

TEKNOLOJİ Haberleri  / İHA

Son dönemde yaşanan krizler sebebiyle yayınladıkları bildiriyle Ekşi Sözlük'ün 12 moderatörü istifa etti.

Ekşi Sözlük'ün bazı yazarları, geçtiğimiz sene yaşanan "Nefret Söylemi" başlıklı büyük kavgalardan sonra rahatsızlanmaya başlamış, 21 Haziran 2011'de tüm yazdıkları şeyleri de silerek sözlükten ayrılmışlardı. nbsp;Son dönemde yaşanan krizler sebebiyle yayınladıkları bildiriyle Ekşi Sözlük'ün 12 moderatörü daha istifa etti.

İşte o duyuru:
ekşi sözlük bizim için "kutsal bilgi kaynağı" demekti. onunla tanıştığımız gün onu bu yüzden sevmiştik. bu sevmeler sonrası, bir parçası olmak istedik ve bir gün nihayet yazar olabildik. okunabilirliğin ve devamlılığın ancak belirli kurallar ve standartlarla sağlanabileceği düşüncesi bizi sözlük formatının kurallarının sağlayıcısı olmaya itti ve kendimizi moderasyon yaparken bulduk. bugüne kadar da buna ama aramıza katılan ama aramızdan ayrılan isimler ile iyi kötü devam ettik ve bu zamanları görebildik.

bu zamanlar, ekşi sözlük için öyle zamanlar ki; çinlilerin o çok meşhur "ilginç zamanlar"ını hatırlatıyor. gerek "değişim rüzgârları" gerekse de zamanın trendleri, burayı dönüşü belki de olmayan bir yola sokmuş ve yönetim ekibi olarak bizi müdahâle etme gücünden mahrum bırakmış görünüyor. bu yüzdendir ki; ekşi sözlük, bizim için uzunca bir süredir (moderatörlerin birkaç ay önceki aktivite istatistikleri ile uzun zamandır sözlüğe sundukları aktivite istatistikleri incelenirse görülecektir) yönetim kademesinde emek harcanacak bir yer olmaktan çıkmış bulunuyor. ilk zamanlarda uyandırdığı heyecanı uyandırmadığı gibi, "kirli olan bir şeyin etrafında dolaşıp temizliği görünürde sağlama" hissini de beraberinde getirmiş durumda.

ekşi sözlük, moderasyon üyesi olan/olmuş 12 adet moderatör için artık eskisi gibi emek vermeye değer bir yer değil. sahip olduğu dinamikler bizi moderasyon yapmaya bağlayamıyor. anlık akışı twitter'a/alelâde bir foruma/facebook duvar yazılarına çok daha yakın ve bu hâliyle de müdahâle edilmekten çok uzak. belki olması gereken bu ama, bizim en azından yönetim kademesinde parçası olmak istediğimiz şey bu değil. üstelik moderatörlüğün kendisi de emek ve zaman isteyen, hayli ağır ve bu titr sahiplerine olumlu geri dönüşü çok az olan gönüllülük üzerine kurulu bir uğraş hâline dönüşmüş. böyle olunca bizi artık yönetim kademesinde tutmayı sağlayacak bir şey kalmamış oluyor.

belirli bir standardı tutturmaya çalışırken insanların hoşça vakit geçirebileceği, yeri geldiğinde eğlenip yeri geldiğinde istediği bilgiye çabucak ulaşabileceği bir yer olması için çalıştığımız ekşi sözlük'ün yönetim kademesinden şu dakika ayrılıyoruz. bugüne dek kimlerin kalbini kırdıysak affola deyip güzel dostluklarını ve arkadaşlıklarını bize tattıran herkese bol selamlar sunmak istiyoruz.

sözlüğün ilk gününden bugüne sözlük formatının ve kurallarının şekillemesinde üstün çaba harcayan tüm eski moderatörlere, hacivatlara, karagözlere, kondüktörlere, praetor'lara, gammazlara ve sözlüğün güzel yazarlarına sonsuz teşekkürlerimizle.

sevgiler,
kaamos, kays el mecnun, kimi raikkonen, neutralife, crown, zakdem 80, guybrush threepwood, nuage, dark horse, jokullmagic, gyne, cern de cayci olmak vardi
1 eylül 2012, dublin, tekirdag, istanbul, hatay, baku


TEKNOLOJİ
Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...