Bakan Çelik: 'İş var çalışan yok'

/ Kaynak: İHA
- Güncelleme:
Bakan Çelik: 'İş var çalışan yok'

Ekonomi Haberleri  / İHA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'deki açık iş sayısının 100 bine ulaştığını ifade ederek, "İş var, çalışan yok" dedi. İşsizlere para vererek meslek sahibi yapmanın mücadelesini verdiklerini de ifade eden Bakan Çelik, "İşsizlerimiz uzun süreli bir çalışma eğiliminde değiller" diye dert yandı.

Kültürpark'ta vatandaşlarla sohbet eden Bakan Çelik, bu dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın İş-Kur bünyesinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Yeni göreve başlayan 3 bin iş ve meslek danışmanın Türkiye'yi kendi aralarında taksim ettiğini ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Her iş ve meslek danışmanın elinde hem işveren, hem de işsiz portföyü bulunuyor. İş adamlarımızı ziyaret ederek onların talep ettiği iş gücünü belirliyorlar. Diğer taraftan da buna uyumlu işsizleri, bu iş yerleriyle buluşturuyorlar. Bu çalışma iki aydır Türkiye'de yoğun bir şekilde devam ediyor. Ve hemen bunun neticelerini görmeye başladık. Şu anda açık iş sayısı Türkiye'de 100 bin. 100 bin açık iş var. Bunlar, işçi bekliyor. Onun için biz diyoruz ki 'İş var çalışan yok'" dedi.

##tgvideo##

"İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARIMIZ İŞSİZLERİMİZİN EMRİNDE"
Türkiye'deki tüm illerdeki toplam 100 bin istihdam edilecek iş varken, buraya eleman bulmakta zorlandıklarını kaydeden Bakan Çelik, "Sanayicimiz, aranan nitelik ve vasıfta elamanın olmayışından yakınıyorlar. İş ve meslek danışmanlarımız bütün işsizlerimizin emrinde. Bütün sivil kuruluşlarımız bu konudaki taleplere cevap bulma konusunda büyük bir çaba içerisindeler. Bu anlamda işsizlerimizin eğer mesleki yeterliliklerinde bir sıkıntı var ise bunları da giderme konusunda imkanlarımız var.

Onları meslek sahibi yapma konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. İşsizimiz, meslek sahibi olurken ona günde 20 lira veriyoruz. Ardından sertifikasını alıyor. Ayrıca iş başı eğitimini de yoğun bir şekilde başlattık. İş başı eğitiminde ise bizzat bir ustanın yanında çalışıp pratik edinenlere de günlük 25 lira veriyoruz. Böylece para vererek insanımızı meslek sahibi yapma mücadelesi veriyoruz. Diğer taraftan eğer bunları bulamıyorsa iş ve meslek danışmanına müracaat edince hangi işe hangi vasıfla yerleştirileceği konusunda onun rehberliğinde çok kolay bir şekilde iş bulma imkanı var. Fert olarak söylüyorum Şua nda Türkiye İş Kurumu bünyesinde bütün illerimizde yüz bin açık iş bulunmakta ve işsizleri beklemektedir" diye konuştu.

"ÖZEL SEKTÖR 100 BİN İŞSİZİ BEKLİYOR"
İşsizliğin diğer ülkelerde artmaya devam ederken Türkiye'de bu oranın yüzde 8.2'ye gerilediğini ifade eden Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:
"İnanıyoruz ki işsizlik oranı daha da düşecek. 2013 yılında işsizlik yüzde 8'ler dolayında kalacaktır. Şuanda gelişmeler bu istikamette. Avrupa ülkelerine bakarsanız genç işsizliğin Yunanistan'da, Portekiz'de, İspanya'da ve belli ülkelerde yüzde 50'nin üzerine çıktığını görüyoruz. Türkiye'deki genç işsizlikte de düşüş var. Rakamlar olumlu seyrediyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda Türk ekonomisi güçlenmeye devam edecek. İhracatını, üretimi artıracak. Ve bu teşvikler sayesinde istihdamda da ciddi düşüşlerin yaşanacağı inancı içindeyiz.

Şimdi 2 milyon 300 bin civarında işsizimiz var. Ama diğer taraftan hemen işe başlatacağımız 100 bin kişilik alan var. Özel sektör 100 bin kişiyi bekliyor. Özel sektör aradığı vasıfları insanı bulmakta zorlanıyor. O halde ne yapmamız gerekiyor? Bunun için iki yolumuz var. Ya vatandaş kendisi gelip müracaat edecek ve mesleki eğitim alacak. Ki biz buna da çare bulduk. 'Gelin iş ve meslek danışmanımıza gidip görüşün iş ve meslek danışmanımız sizi aranan vasıftaki elaman haline dönüştürsün. Ve işsizlikten kurtulun' diyoruz. Geçen yıl açık iş sayımız 50 bin civarındaydı. İş ve meslek danışmanımızın çabasıyla bu, bu yıl yüz bine çıktı. Ben inanıyorum ki iş ve meslek danışmanlarımız işsizlerin sayısını minimuma çekinceye kadar yoğun bir çalışma içinde olacaklardır".

"HERKESİN VASIFLI VE NİTELİKLİ ELAMAN OLMA KONUSUNDA BİR YARIŞ İÇİNDE OLMALARINI İSTİYORUZ"
İşsizlerin iş mi beğenmediğinin sorulması üzerine Bakan Çelik, "Bir meslekçilik sorunu var. İki, işsizlerimiz uzun süreli bir çalışma eğiliminde değiller. Bir taraftan iş arıyorsunuz. Meslek sahibi olduysanız 'Buyurun size uzun süreli iş var'. İşsizler, bir yerde kalmaktan ziyade sürekli iş değiştirme, bir kaç ay çalışıp yeni iş arama şeklinde bir yaklaşım sergiliyorlar ki ben, bunun doğru olmadığını söylüyorum. Çalışmaktan başka çıkış yolumuz yok. Hepimiz çalışacağız. İşsizlerimize de iş bulunmuş ise yapmaları gereken çalışmaktır. Bundan dolayı Türkiye'de tabi ki işsizimiz var. Ama bilelim ki iş arayan ciddi oranda yüz binleri bulan iş gücüne talepte bulunan iş dünyamız da var. Herkesin vasıflı ve nitelikli bir eleman olma konusunda bir yarış içinde olmalarını istiyoruz. Devlet olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak İş-kur olarak meslek öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın her zaman arkasındayız" cevabını verdi.

Ekonomi
Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...