Elektrikli araç sahipleri ile site yönetimleri arasında şarj kavgası

Düzenleyen: / Kaynak: HABER MERKEZİ
- Güncelleme:
Elektrikli araç sahipleri ile site yönetimleri arasında şarj kavgası

T-Otomobil Haberleri  / HABER MERKEZİ

Elektrikli araç sayısı hızla artınca, sitelerde şarj problemi yaşanıyor. Araç sahipleri, şarj ünitesi kurulmasını isterken, site yönetimleri, “Masrafı size ait” diyor. Araç sahipleri de bunu kabul etmeyince gerilim yaşanıyor.

Türkiye’de elektrikli araçların sayısı her geçen gün artarken, aracını sitesinde ya da apartmanının önünde şarj etmek isteyen vatandaşlar, hem izin almamaları hem de binanın kurulu gücünün yeterli olmaması nedeniyle site yönetimleriyle sorun yaşıyorlar.

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır “Kendi otopark alanınıza elektrikli aracınız için şarj istasyonu kurmak isterseniz, kat maliklerinin 5’te 4’ünün yazılı rızasını almanız gerekiyor” dedi. Sağır, kiracıların hakkı olmadığını, sadece kat maliklerince elektrikli şarj istasyonu kurma konusunda karar alınabildiğini dile getirdi. Şarj istasyonu maliyetini elektrikli araç sahiplerinin ödeyeceğini anlatan Sağır, sitelerdeki elektrik gücünün, şarj için yeterli olmadığına işaret etti. Sağır, ortak alan elektriğinin izinsiz kullanılması hâlinde komşular ve yönetimin görsellerin de yer aldığı tutanakla, savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini kaydetti.

Elektrikli araç sahipleri ile site yönetimleri arasında şarj kavgası

ŞARJ İSTASYONU MALİYET 10 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR

Elektrikli araç şarj istasyonu kurma maliyeti, birçok faktöre bağlı. Şarj teknolojisi, yer seçimi gibi etkenlere göre değişiklik gösteren fiyatlar 10.000 dolardan başlıyor. Farklı kaynaklardan elde edilen verilere göre, bir adet normal şarj istasyonunun maliyeti 10.000-40.000 dolar arasında değişirken, hızlı şarj istasyonlarının maliyeti 50.000-250.000 dolar arasında değişebiliyor. Ancak yine de net bir maliyet belirlemek için birçok faktörün dikkate alınması gerekiyor.

 

Düzenleyen:  - T-Otomobil
Kaynak: HABER MERKEZİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...