Yüzde 30'un perde arkası: Zam trafiği gece boyunca sürdü

Düzenleyen:
- Güncelleme:

Gündem Haberleri

Memur ve emekli maaşına yapılan yüzde 25'lik zammı az bulan vekiller bastırdı, uzun görüşmeler sonrası ek zam geldi. Öte yandan bir güzel haber de işverene: 250 TL'lik asgari ücret desteği 400 TL'ye çıktı.

YÜCEL KAYAOĞLU'NUN HABERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önceki gün memur ve emeklilere yüzde 25 zam yapılacağını açıklanmasından sonra, zam oranın beklentileri karşılamadığına yönelik her kesimden tepki geldi. Gün boyunca milletvekillerinin telefonlarına da tepki mesajları yağdı.

Milletvekilleri, özellikle en düşük emekli maaşının artırılması konusundaki taleplere cevap vermekte zorlandılar. Tepkiler artınca, milletvekilleri parti yönetimi ve ilgili bakanlarla görüştü. Parti yönetimi tarafından da konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Bunun üzerine, zam oranı ve en düşük emekli maaşının artırılması konusunda gece yeni bir değerlendirme daha yapıldı. Yüzde 25’lik oranın yüzde 30’a, en düşük emekli aylığının da 5 bin 500’e yükseltilmesi kararlaştırıldı. AK Parti kaynakları, en düşük emekli aylığının 5 bin lira civarında olmasının beklendiğini, Cumhurbaşkanının açıkladığı 5 bin 500 liranın ‘Sürpriz’ olduğunu dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

İşverenlere verilecek asgari ücret desteğinin de daha önce 100 liradan 250 liraya çıkarıldığı açıklanmıştı. Ancak bu konuda işveren cephesinden asgari ücretin artırılması ile işçi maliyetlerinin yükseldiği ve istihdama olumsuz etkisi olacağı yönündeki bildirimler geldi. Bunun üzerine asgari ücret desteği de 2023 yılı için 400 lira olarak yeniden revize edildi.

Düzenleyen:  - Gündem
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...