TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Dünya Çocuk Hakları Günü mesajı

Düzenleyen: / Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
- Güncelleme:
TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Dünya Çocuk Hakları Günü mesajı

GÜNDEM Haberleri  / turkiyegazetesi.com.tr

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'ne ilişkin yayımladığı mesajda "Çocuklarımıza hak ettikleri, çiçeklerle bezeli, sokaklarında gülücüklerin yankılandığı, kalpleri gibi tertemiz bir dünya kurmak zorundayız" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutladı. Kurtulmuş sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, dünyanın dört bir yanında korumasız, savaş mağduru, yoksullukla mücadele eden, vatanlarından koparılmış çocukların varlığının herkesi derinden yaraladığını belirtti.

Çocukların korunma, beslenme, eğitim ve yaşam gibi en temel haklarının temini için küresel ölçekte birçok mekanizmanın hayata geçirildiğine işaret eden Kurtulmuş, modern dünyanın zayıflara karşı gösterdiği taraflı, vurdumduymaz, merhametsiz tutumun en çok çocukları etkilediğini, çocukların bedenlerinde ve zihinlerinde onarılması imkansız derin yaralar açtığını belirtti.

https://twitter.com/NumanKurtulmus/status/1726490868448657735

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ 

20 Kasım, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”yi imzalamıştır.

Düzenleyen:  - GÜNDEM
Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...