Bakan Kurum deprem bölgesinde yeni yerleşim yerleriyle ilgili detayları açıkladı: İlk kriter fay hatlarına olan uzaklık

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Bakan Kurum deprem bölgesinde yeni yerleşim yerleriyle ilgili detayları açıkladı: İlk kriter fay hatlarına olan uzaklık

GÜNDEM Haberleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen 11 ilde yapılacak yeni yerleşim yerleriyle ilgili detayları paylaştı. Çalışmaların aralıksız devam ettiği bölgede ilk kriterin fay hatlarına olan uzaklık olduğu belirtilirken, bilimsel raporlarla en doğru, en sağlam zemin belirlenecek ve buna göre konutların inşaatına başlanacağı vurgulandı. Kurum deprem bölgesinden yapılan çalışmaları da sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Kurum, depremden etkilenen illere günü birlik yaptığı ziyaretlerde koordinasyon toplantıları düzenledi. Toplantılarda il yöneticileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenlerle bir araya gelen Bakan Murat Kurum, yeni yerleşim alanlarına ilişkin istişarelerde bulundu. Bu kapsamda şehirlerin yeni yerleşim yerlerine ilişkin tespitler koordinasyon toplantılarında ortak alınan kararlar doğrultusunda belirlendi. 

Bakan Kurum, açıklamalarında deprem sebebiyle oluşan yeni kırıklar dâhil zeminlerin her türlü ayrıntılarıyla incelendiğinin altını çizerek, çalışmalar sonrasında bilimsel raporlarla en doğru, en sağlam zemin belirlenerek buna göre konutların inşaatına başlanacağını vurgulamıştı. 

Bakan Kurum, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Şehrin 50 yılını, 100 yılını, tüm ihtiyaçlarını, buranın kültürünü yaşatacak ve daha iyisini daha güzelini yapabilecek anlayışla planlamaları başlattık. Depremin ağır hasar verdiği yerlere de yeni bir master plan çalışması yapıyoruz. Bu master plan çalışması çerçevesinde vatandaşlarımızın, şehrimizin ihtiyaçlarını içerecek anlayışla Türkiye'deki tüm mimarlarımızla bu işin en ileri gelenleriyle birlikte ortak bir çalışma başlattık. 
Bu kapsamda deprem sebebiyle oluşan yeni kırıklar dahil zemini her türlü ayrıntılarıyla birlikte mikro-bölgeleme ve ayrıntılı jeolojik etüt raporlarıyla, zemin etüt raporlarıyla hocalarımızla, jeologlarımızla, jeofizik, mühendislerimizle inceliyoruz. En doğru, en sağlam zemine ve o zemine göre yapılaşmayı seçerek, radyo temel üzerine tünel kalıp sistemiyle yöresel mimariye uygun, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızın inşasının sürecini de eş zamanlı inşallah yürütüyor olacağız.”

“DOĞRU ZEMİN DOĞRU TEKNİKLE”

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da “TOKİ binaları nasıl sağlam kaldı? Doğru zemin, doğru teknikle! İstişareler sonucu belirlediğimiz yeni yerleşim yerlerimizde de doğru zemini bulmak için mikro bölgeleme ve zemin etüdü çalışmalarımız hızla devam ediyor.“ ifadeleriyle zemin etüt çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı. 

Bakan Kurum deprem bölgesinde yeni yerleşim yerleriyle ilgili detayları açıkladı: İlk kriter fay hatlarına olan uzaklık

Düzenleyen:  - GÜNDEM
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...