Oğlu ölen annenin ihbarı milyonluk çeteyi çökertti! 'Hawala' yöntemi ile kara para aklamışlar

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Güncel Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Antalya'da bir anne, oğlunun trajik ölümünün ardından jandarmaya bulunduğu ihbarla milyonluk çeteyi çökertti. 28 yaşındaki oğlunun borçları nedeniyle intihar etmesinin ardından, "Çukur Çetesi" annenin ihbarı sonucunda deşifre oldu. Şüphelilerin, araç sattıkları kişilere teslim etmeyip, tefecilik ve nitelikli dolandırıcılık faaliyetleriyle toplamda 11 milyar 10 milyon lira ile 33 kilo altın elde ettikleri belirlendi. Hawala sistemi kullanarak gelirleri takipten kaçırmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Antalya'da faaliyet gösteren suç örgütü "Çukur Çetesi", 'Tefecilik', 'Nitelikli Dolandırıcılık' ve 'Yağma' suçlarından elde ettikleri yaklaşık 11 milyar lira gelirle Kafes-24 operasyonuyla çökertildi. 28 yaşındaki bir gencin intihar etmesinin ardından başlatılan operasyon kapsamında, 48 şüpheli gözaltına alındı ve adliyeye sevk edildi.

ANNENİN FEYADI ÇETEYİ ÇÖKERTTİ 

Kemer ilçesinde yaşayan bir kadın, oğlunun tefecilerin kurbanı olup intihar etmesinin ardından mücadeleyi bırakmayarak harekete geçti. Acılı anne, yaşanan trajik olayın detaylarını ayrıntılı bir şekilde İl Jandarma Komutanlığı'na aktardı, gerekli bilgi ve belgelerin toplanmasının ardından konu savcılığa iletildi.

Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlarıyla Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı işbirliği ile toplam 404 personelin katılımıyla; Kemer, Kumluca, Finike, Kaş ve Demre ilçelerinde 'Çukur Çetesi' olarak belirlenen organize suç örgütüne yönelik operasyon yapıldı.

Oğlu ölen annenin ihbarı milyonluk çeteyi çökertti! 'Hawala' yöntemi ile kara para aklamışlar

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan 7 aylık istihbarat çalışmaları neticesinde, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'Tefecilik', 'Nitelikli yağma', 'Nitelikli dolandırıcılık' ve 'Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama' suçlarını silahlı olarak işlediği belirlenen suç örgütüne yönelik araştırmada, 50'yi aşkın mağdur ve 48 şüpheli belirlendi. 7 aylık takibin ardından gerçekleştirilen operasyonla 48 şüpheli gözaltına alındı, arasında siyasilerinde olduğu 4 şüpheliyi yakalama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Oğlu ölen annenin ihbarı milyonluk çeteyi çökertti! 'Hawala' yöntemi ile kara para aklamışlar

TÜRKİYE'DE İLK KEZ KULLANILAN YÖNTEM: HAWALA 

Suç örgütünün, mali sıkıntı çeken kişilere faizle para verdiği, ödeyemeyenler üzerinde baskı kurarak intihara sürüklediği, kendilerine para talebiyle gelen mağdurları başka tefecilere yönlendirerek borçlandırdıkları, mağdurlara piyasa değerinin çok üzerinde ve faizle araç sattıklarını ifade etti. Şüphelilerin mağdurlardan alacaklarını hile, tehdit ve cebirle tahsil ettikleri, verdikleri çeklerin günü geldiğinde "konkordato" ilan ederek borçtan kurtulmaya çalıştıkları, şüphelilerin diğer ülkelerden Türkiye'de ilk kez kullanılan "Hawala" yöntemi ile kara para transferi yaptıkları tespit edildi.

Oğlu ölen annenin ihbarı milyonluk çeteyi çökertti! 'Hawala' yöntemi ile kara para aklamışlar

ELE GEÇİRİLENLER 

Operasyon sonucunda 3 tabanca, 15 av tüfeği, 85 tapu, 680 senet, 380 çek, 18 bin 500 araç satışı sözleşmesi, 800 vekaletname, 80 banka cüzdanı, 60 kredi kartı, 2 kripto para soğuk cüzdan, 80 para transferi içeren ajanda, 11 milyon lira, 66 cep telefonu, 36 bin dolar ve 80 bin lira, 33 kilo altın ele geçirildi.

Oğlu ölen annenin ihbarı milyonluk çeteyi çökertti! 'Hawala' yöntemi ile kara para aklamışlar

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporları doğrultusunda Çukur Çetesi'nin bugüne kadar işlemiş oldukları suçlardan el ettikleri yaklaşık 11 milyar lira değerindeki malvarlıklarına (banka hesapları, taşınmazlar, lüks araçlar ve 81 şirket) el konuldu.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan 48 şüpheli geniş güvenlik önlemi altında Kemer Adliyesine sevk edildi.
İl Jandarma Komutanlığının paylaştığı görüntülerde, ekiplerin çıkması, belirlenen adreslerde arama yapması, ele geçirlen, silahlar, lüks araçlar, tapu, altın ve balya balya paralar, bazı şüphelilerin evlerinden alındıkları anlar yer aldı.

Düzenleyen:  - Güncel
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...