Reklamlar da denetimde! Marketlerin indirim oyununa af yok

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Reklamlar da denetimde! Marketlerin indirim oyununa af yok

Ekonomi Haberleri

Fahiş fiyatların ardından reklamlar da denetime takıldı. Marketlerin indirim oyunlarını affetmeyen Reklam Kurulu, cezaları peş peşe uyguluyor. 'Klozet bloku' yanıltması nedeniyle bir market zincirine 155 bin lira ceza kesen kurul, aynı tutardaki cezayı gramaj oyunu yapan internet üzerinden market hizmeti veren bir uygulamaya da kesti.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ'UN HABERİ

Son dönemde uyguladığı fahiş fiyatlarla gündemden düşmeyen zincir marketlere yönelik denetimler devam ederken, bu marketlerin raf fiyatlarının ardından, indirim oyunları da denetimlere takıldı. Reklam Kurulu, son toplantısında zincir marketlerin vatandaşı aldatan reklamlarını affetmedi. Şikâyetleri değerlendiren Kurul, bir zincir markete ait internet sitesinde satışa sunulan “Klozet Blok 2’li” isimli ürün tanıtımlarında, “Klozet Blok Çeşitleri 2 adet. 12,5 TL” ifadeleri ile içerisinde iki adet klozet bloku bulunan iki adet ürün paketi görseline yer verildiğini tespit etti. Yapılan incelemeler sonucunda, söz konusu ürünün iki paket olarak 12,5 TL fiyatla satışa sunulduğu algısına neden olunarak tüketicilerin yanıltıldığı değerlendirildi. Bu reklamı yapan market zincirine 155 bin 712 lira para cezası kesildi ve bu reklamları durduruldu.

Kurul, bir başka zincir markete ait broşürde ise ilkokul çantasının 79,99 TL’den satışa sunulacağı bilgisine yer verilmesine rağmen 94,50 TL’den satıldığını tespit etti. Yanlış ve eksik bilgi taşıyan reklamın, tüketicinin ekonomik davranış biçimini bozma ihtimali olduğunu ve ayrıca tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı olduğu değerlendiren Kurul, söz konusu markete ise 15 bin 566 lira para cezası kesti ve yanıltıcı reklamı durdurdu.

GRAMAJ OYUNUNA 155 BİN LİRA CEZA

İnternet üzerinden market hizmeti veren bir uygulama da Reklam Kurulu’nun radarına takıldı. Reklamda, “9-23 Haziran tarihleri arasında 200 TL ve üzeri köfte ve sucuk alışverişine dana kavurma sepette 5 TL” ifadelerine yer verildiği, ayrıca 500 gram köftenin fiyatının 58 lira ve 250 gram dilim sucuğun fiyatının ise 36 lira olarak belirtildiği ancak, yapılan incelemeler sonucunda, bu reklamlarda yer alan gramaj ve fiyat bilgisinin aksine tüketiciye reklamlarda beyan edilen gramajların altında ağırlıklarla eksik ürün teslimi yapıldığı anlaşıldı. Reklamın tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı olduğunu değerlendiren Kurul, uygulama üzerinden satış yapan firmaya 155 bin 712 lira ve bu reklamları durdurma cezası verdi.

REKLAM VAR, STOK YOK

Bir başka market zincirinde ise baskı hatası ceza getirdi. Kampanya afişlerinde, indirime konu edilen kremin fiyatı yerine, baskı hatası nedeniyle aynı markaya ait farklı bir kremin fiyat bilgisinin yer aldığı belirlendi. Bu hatalı tanıtımın tüketicileri yanıltıcı olduğu değerlendirilince, market zincirine söz konusu reklamlar için durdurma cezası verildi.

Ayrıca, aynı zincire ait internet uygulamasında, her 100 liralık alışverişte geçerli döner ve köfte indirimi duyurulduğu ancak ürünün stokta kalmaması sebebiyle bazı siparişlerin iptal edildiği anlaşıldı. Bu reklamlara da durdurma cezası uygulandı.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...