Hükûmet iş dünyasının taleplerini topluyor: Deprem göçüne karşı özel teşvik

- Güncelleme:
Hükûmet iş dünyasının taleplerini topluyor: Deprem göçüne karşı özel teşvik

Ekonomi Haberleri

Depremden etkilenen illerde yeni yatırım ve istihdam kayıplarının giderilmesi için özel teşviklerin uygulanması gündemde… Yeni yatırımlar için Doğu ve Güneydoğu’daki 15 ilde uygulanan 6’ncı bölge teşviklerinin 11 ilin tamamında uygulanacağı ifade ediliyor.

HABER MERKEZİ ANKARA - Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin yaralarının sarılması için hükûmet barınma ve iş ortamının iyileştirilmesi başta olmak üzere birçok başlıkta çalışma yürütüyor. Deprem nedeniyle bölgeden en az 3 milyon kişi göç etti.

Edinilen bilgilere göre, başka illere gidenlerin geri dönüşlerinin sağlanması için istihdam ve iş ortamına ilişkin adımlar başta olmak üzere birçok alanda yeni bazı uygulamalar devreye alınacak. Bu kapsamda, özellikle yeni yatırımlar ve istihdam kayıplarının giderilmesi deprem bölgesine yönelik özel teşviklerin uygulanması gündeme geldi. İş dünyasının bu konudaki önerilerini ve taleplerini alan hükûmetin önümüzdeki günlerde bölgeye yönelik yeni bir destek paketini uygulamaya koyacağı belirtiliyor.

KÜÇÜK ESNAF DA UNUTULMAYACAK

Tartışılan öneriler arasında yeni yatırımlar için Doğu ve Güneydoğu’daki 15 ilde uygulanan 6’ncı bölge teşviklerinin 11 ilin tamamında uygulanması da bulunuyor. Bu konuda karar verilirse, 11 ile yönelik yatırımlarda gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği, faiz desteği ve yatırım yeri tahsisi gibi başlıklarda teşviklerin uygulanması mümkün olacak. Bölgedeki iş dünyası temsilcilerinden, depremin etkilediği illerden başka illere göç edenlerin gittikleri yerlerde yeni bir düzen kurmadan, kendi illerine dönüşlerinin sağlanması için yeni istihdam alanlarının oluşturulmasına yönelik talepler geldi. Depremden etkilenen esnaf ve küçük işletmelere yönelik de adımlar atılacak.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...