Bakan Kurum sevindiren gelişmeyi duyurdu: Kira artışlarını sınırlayan düzenleme uzatılacak

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Bakan Kurum sevindiren gelişmeyi duyurdu: Kira artışlarını sınırlayan düzenleme uzatılacak

Ekonomi Haberleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, konutlarda kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz'da sona erecek olan düzenlemenin uzayacağı müjdesini verdi.

Bakan Murat Kurum, kiralık konutlarla ilgili açıklama yaptı. 2023'ün 7'nci ayında sona erecek olan bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenlemeye yönelik de konuşan Kurum, sevindiren haberi paylaştı. Kurum, söz konusu düzenlemenin uzatılacağını açıkladı.

"VATANDAŞLAR KORUNACAK"

TRT Haber'de  konuşan Kurum, Bu durumun, talep doğrultusunda arz artırıldığı zaman dengeleneceğini ifade eden Kurum, TOKİ'nin buradaki rolüne dikkati çekti.

Deprem riskini bertaraf etmek için ve vatandaşın konut sahibi olması için sosyal konut ürettiklerini söyleyen Kurum, bir taraftan da aslında piyasayı dengelediklerini aktardı.

250 bin sosyal konutla da ilk evini alacaklara kredi imkanı tanıdıklarını belirten Kurum, bunların hepsinin arzı artırmaya yönelik çalışmalar olduğunu belirtti.

Konut kira artışını sınırlayan düzenlemenin 2023'ün 7'nci ayına kadar geçerli olduğunu hatırlatan Kurum, 7'nci aydan sonra bunu uzatacaklarını, piyasa şartlarının üzerinde bir ortalama söz konusuysa vatandaşları koruyacaklarını söyledi.

KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 25'LE SINIRLANMIŞTI

TBMM  Genel Kurulunda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023'e kadar, bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme 2022 Haziran ayında kabul edilmişti.

 

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...