Dışişleri Bakanlığı duyurdu: 44 Türk vatandaşı Gazze'den tahliye edildi

Düzenleyen: / Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
- Güncelleme:
Dışişleri Bakanlığı duyurdu: 44 Türk vatandaşı Gazze'den tahliye edildi

DÜNYA Haberleri  / turkiyegazetesi.com.tr

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli bugün Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 Türk vatandaşının öğle saatlerinde Mısır’a ulaştığını belirterek "Sayının gün içinde artması muhtemeldir. Sınırda diplomatlarımızca karşılanan söz konusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir." açıklamasını yaptı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 43. gününde zulüm devam ederken bölgede 13 bin sivil öldürüldü. Bu sivillerin çoğunu ise kadın ve çocuklar oluşturuyor. Korkunç saldırılarına devam eden İsrail'e tepkiler dinmek bilmezken Türkiye, Gazze'deki Türk vatandaşları için harekete geçti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, İsrail’in Filistin’e yönelik başlattığı saldırılar sonrası Gazze’deki Türklerin tahliyesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gazze’den tahliye edilmeyi bekleyen Türk vatandaşlarla ilgili Sözcü Keçeli açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 vatandaşımız ve yakınının ülkemize gelmeleri sağlanmıştı. Bilahare, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliyeler kesintiye uğramıştı.

Tahliye bekleyen vatandaşlarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aile yakınlarının Mısır üzerinden ülkemize getirilebilmelerini teminen girişimlerimiz bir süredir devam etmekteydi. Bu çerçevede, bugün (18 Kasım) Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir.

Sınırda diplomatlarımızca karşılanan sözkonusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir. Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağımıza inanıyoruz.

Öte yandan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız sürmektedir." 

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...