AB, Rusya'ya karşı 10. yaptırım paketini onayladı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
AB, Rusya'ya karşı 10. yaptırım paketini onayladı

DÜNYA Haberleri

AB ülkeleri Rusya-Ukrayna Savaşı'nın 1'inci yıldönümünün ardından Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketinde anlaştı. Yaptırımlar arasında Rusya'ya  yönelik yeni ticaret yasakları, hem sivil hem de askeri amaçla kullanılabilecek ürün ve teknolojilere ihracat kontrolleri ile insansız hava aracı (İHA) gönderenlere ilave kısıtlamalar geldi. Yeni paketin Rusya'ya, İHA gönderdiği iddia edilen İran'a da bir mesaj olduğu düşünülüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi devam ederken ABD’den Moskova yönetimine bir yaptırım paketi daha açıklandı. AB Dönem başkanı İsveç'in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Rusya'nın Ukrayna'daki acımasız işgalinin üzerinden 1 yıl geçti. Bugün AB, Rusya'ya karşı 10. yaptırım paketini onayladı" ifadeleri kullanıldı.

İHA TEMİN EDEN KİŞİ VE KURUMLARA SERT TEDBİR UYARISI

Yeni yaptırım paketiyle çift kullanım ve teknoloji ile ilgili daha fazla ihracat kısıtlaması getirileceği belirtilirken, savaşı destekleyen, propaganda yayan ve Rusya'ya savaşta kullanılan insansız hava araçlarını (İHA) temin eden kişi ve kurumlara yönelik daha sert tedbirler uygulanacağı vurgulandı.

AB tarafından kabul edilen 10. yaptırım paketi dahilinde Rus dezenformasyonuna karşı da önlemler alınacağı ifade edilirken, "AB ülkeleri, Ukrayna'nın savaşı kazanmasına yardımcı olmak için şimdiye kadarki en güçlü ve geniş kapsamlı yaptırımları uyguladı. AB, Ukrayna ve Ukrayna halkıyla birlikte. Ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz" denildi.

(İHA)

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...