Depremin ortasındaki ilçede tek bir bina bile yıkılmadı... Belediye Başkanı 'Kaçak binaya izin vermiyoruz' dedi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:

Yaşam Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından Hatay’da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ortasında kalmasına ve Hatay’ın dört bir yanında yıkım yaşanmasına rağmen Erzin ilçesinde bir bina bile yıkılmadı. Belediye Başkanı, ilçede yapılar konusunda kurallara uyduklarını ve hiçbir kaçak yapıya izin vermediklerini söyledi. İlçenin havadan çekilen görüntülerinde de hiçbir enkazın olmadığı açıkça görülüyor.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin tam ortasında olmasına rağmen yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı Hatay’ın Erzin İlçesi’nde bir bina dahi yıkılmadı. Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, kurallara uyduklarını, kaçak binaya izin vermediklerini belirterek, “Akrabalarımın evini dahi mühürledim. Biz kurallara uyan bir toplum olmadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam ederiz. Sadece yerel yönetimler değil vatandaşların da sorumlulukları var” dedi.

Osmaniye’ye 15, İskenderun’a 55, Maraş’a 150, Hatay merkeze 110 kilometre mesafedeki Hatay’ın Erzin ilçesinde 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan bina da olmadı, yaralanan ya da ölen de bulunmuyor. Bu olayın sırrını anlatan Belediye Başkanı Avukat Ökkeş Elmasoğlu ilk önce depreme ilişkin, “Ben kendi dönemimde bir takım doğru şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Hasarlı çatlak binalarımız var ama enkaz altında kalan, tamamen yıkılan binamız olmadı. İki büyük depremden bahsediyoruz. Depremi ailece yaşamış biri olarak söylüyorum. Çok şiddetliydi, gittik gittik geldik. Bir türlü bitmek bilmedi.” dedi. 

Devamında ise ilçede kaçak yapılara izin vermediklerini anlattı... 

Depremin ortasındaki ilçede tek bir bina bile yıkılmadı... Belediye Başkanı 'Kaçak binaya izin vermiyoruz' dedi

‘AKRABAMIN EVİNİ BİLE MÜHÜRLEDİM’

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, şimdiye kadar ilçede kaçak yapılara taviz vermediklerini belirterek şöyle konuştu:

“İlk dönem seçildikten sonra hiçbir şekilde kaçak binalara izin vermemeye çalıştım. Daha önce de yapılan binalar vardı. Erzin’in yıkılmaması çok bir şey ifade etmiyor. Bunun hasarının onarılması uzun sürecek. Avukat ve belediye başkanı olarak topluma mesaj vermek istiyorum. Bizim buradan çıkaracağımız dersler var. Böylesine küçük de olsa hasarlı olmayan binaları nasıl yaparız. Toplum olarak, devlet olarak zihin değişikliğine ihtiyacımız var.Seçilir seçilmez 3 ay sonra uzaktan akrabamın evini mühürledim. 'Türkiye’nin tek doğrusu sen misin?' diye bana bir ifade kullandı. Toplumumuz da böyle bir bakış açısına sahip. Siyasilerden, belediyelerden ayrıcalık bekliyor. Bizler kurallı toplum olmadığımız sürece, kurallar ülkesi olmadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam ederiz. Deprem yönetmeliğine yönetecek binalar üretecek ülke olmalıyız."

Afların gündemden düşmesi gerektiğini belirten Başkan Elmasoğlu, "Af beklentisi ile kaçak bina yapıyorlardı. Mühürlüyorsun, yıkmak süreç alıyor. 'Kaçak bina yaparsam devlet benim binamı yıkar, bir daha yaptırmaz' anlayışı olmalı. Zihin değişikliğine ihtiyacımız var. Sadece belediye başkanının çözeceği bir iş değil. Bizim kuralları uygulamamız lazım. Toplumsal olarak müteahhitler de duyarlıydı. Müstakil yapılaşmanın yoğun olduğu ilçeyiz. Jeolojik etüt ve yapı denetimin sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Sağlam zeminle kaygan zemin arasında statik olarak birçok şeylerin olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

(İHA)

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNDE İL İL SON DURUM…

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Mustafa aksoy11 Şubat 2023 17:20

70 yasindayim size cani gonulden kutluyorum tamda benim yasamak istedigim yer diye dusundum kesinkes taviz vermeyin halkimizinda bu tur kurallara saygi duymasi ve destek olmasi lazim yasadigimiz debremin boyutlari cok korkunc ulke olarak basimiz sagolsun umarim sizin yaptiginiz uygulamalar tum yerel yoneticilerine ders olur bundan sonra insallah ona gore davranir uygularlar saygilarimla

Sonraki Haber Yükleniyor...