Bilim insanları açıkladı: Yunanistan büyüklüğündeki ‘Kıyamet Buzulu’ hızla eriyor! Deniz seviyesi yükselebilir

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Bilim insanları açıkladı: Yunanistan büyüklüğündeki ‘Kıyamet Buzulu’ hızla eriyor! Deniz seviyesi yükselebilir

TEKNOLOJİ Haberleri

Dünyanın en güneyindeki buzullar hızla eriyor. Antarktika'nın batısındaki ‘Kıyamet Buzulu’ olarak adlandırılan Thwaites Buzulu'nu inceleyen bilim insanları korkunç gerçekle yüzleşti. 

13 ABD'li ve İngiliz bilim insanından oluşan bir ekip, Antarktika’da yer alan Kıyamet Buzulu’nda inceleme yaptı. 2019 sonları ile 2020 başlarında buzulda yaklaşık altı hafta süren bir analiz yapan araştırmacılar, bu kapsamda, ‘Icefin’ olarak bilinen bir su altı robotu aracıyla sensörlerle bölgede araştırma yürüttü.

Çalışmada, sıcak suyun yarıklara ve teras olarak bilinen diğer açıklıklara doğru ilerlemesi sonucu yaklaşık olarak Yunanistanbüyüklüğündeki buzulda yılda en az 30 metre yanal erime meydana geldiği belirlendi. Araştırmacılar, buzuldaki yarık ve teraslar vasıtasıyla erimenin Thwaites Buzulu sahanlığının çöküşünü tetikleyebileceğine işaret ediyor.

‘BUZULLARIN PARÇALANDIĞINI BİLİYORDUK’

Araştırma ekibinden Cornell Üniversitesi'nde görevli Doçent Dr. Britney Schmidt, "Bu buzulların değiştiğini biliyorduk. Okyanus sıcaklığıyla ilgili olduğunu biliyorduk. Erimenin devam ettiğini biliyorduk. Atmosferin ısındığını biliyorduk ve buzulların parçalanmakta olduğunu biliyorduk." dedi.

Araştırmacılardan Peter Davis de buzulun erimesinin yanı sıra buzul sahanlığında hızlı bir şekilde geri çekilme yaşandığını vurguladı.

Thwaites Buzulu'nun rutin erimeleri sonucu yıllık olarak deniz seviyesindeki yükselişin yaklaşık yüzde 4 arttığı biliniyor. Bilim insanları, Thwaites'in Batı Antartika'da doğal bir baraj görevi gördüğünü ve bu buzulun çökmesi halinde küresel deniz suyu seviyelerinin yaklaşık 3,5 metre yükselebileceğini tahmin ediyor.

Araştırmanın sonuçları Nature Dergisi'nde yayımlandı.

(AA / CNN International)

Düzenleyen:  - TEKNOLOJİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...