Son dakika... Baykar görüntüleri yayınladı: Bayraktar TB2 KEMANKEŞ ile vurdu

Düzenleyen:
- Güncelleme:

TEKNOLOJİ Haberleri

Son dakika haberi... Bayraktar TB2 İHA ile yapılan KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi'nin ilk atış testi başarıyla tamamlandı. Geliştirici firma BAYKAR, atış testine ait görüntüleri Twitter'da yayınladı.

BAYKAR tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü insansız sistemler, testleri başarıyla geçmeye devam ediyor. BAYKAR'ın Mini Akıllı Seyir Füzesi KEMANKEŞ, ilk testi başarıyla geçti. KEMANKEŞ'in Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre edildiği ve motorlu ilk atış testinin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Atış testini gerçekleştirmek üzere 14 Haziran Çarşamba günü, Edirne'nin Keşan ilçesinde bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nden havalanarak test için belirlenen hedefe yol alan Bayraktar TB2, 20 kilometre mesafeden KEMANKEŞ’i ateşledi. Milli olarak geliştirilen jet motoruyla yüksek süratte 33 kilometre yol alan mini akıllı seyir füzesi belirlenen hedef bölgeye ulaşarak görevi gerçekleştirdi.

Savunma sanayii şirketi BAYKAR, resmi sosyal medya hesapları üzerinden test atışının video görüntüsünü yayınladı ve bilgi verdi. BAYKAR, "KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi... Motorlu Atış Testi... Edirne / Keşan" şeklinde bir tweet atarak görüntüleri aktardı. 

https://twitter.com/BaykarTech/status/1669325657854160896

HALUK BAYRAKTAR: KEMANKEŞ, 200+ KM MENZİLE SAHİP

BAYKAR Genel Müdürü (CEO) Haluk Bayraktar, KEMANKEŞ'in ilk test atışına ilişkin bir paylaşım yaptı. Bayraktar

şu ifadeleri kullandı:

"Turbo jet motorlu Mini Akıllı Seyir Füzesi KEMANKEŞ ilk atış testini başarıyla gerçekleştirdi. Milli SİHA Bayraktar TB2'ye entegre edilen KEMANKEŞ, 200+ kilometre görev menziline sahip. Yapay zekâ destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirecek kabiliyetle görev yapacak." 

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da kendi Twitter hesabından test atışının görüntülerini paylaştı. 

Son dakika... Baykar görüntüleri yayınladı: Bayraktar TB2 KEMANKEŞ ile vurdu

Mini Akıllı Seyir Füzesi Kemankeş (Foto: Anadolu Ajansı)

KEMANKEŞ FÜZESİ NEDİR? KEMANKEŞ ADI NEREDEN GELİYOR?

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Mini Akıllı Seyir Füzesi KEMANKEŞ, 27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda TEKNOFEST 2023 kapsamında ilk defa halka açık bir şekilde sergilendi. KEMANKEŞ, adını, attığı okla en zorlu şartta dahi hedefi tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor.

KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek görev yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen mini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek. 200+ kilometre görev menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

Gece ve gündüz şartlarında kullanılabilecek KEMANKEŞ, barındırdığı anti-jamming teknolojisi sayesinde elektronik karıştırmalardan etkilenmeden görev yapabilecek. Bağlı olduğu platform ile tüm görüş hattı haberleşmesi gerçekleştiren KEMANKEŞ, elde ettiği tüm veri ve görüntüleri platform üzerinden yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya veri takibi konusunda destek sağlayacak.

BAYKAR 30 ÜLKEYE ULAŞTI

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75'ini ihracattan elde etti. 2021'de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 30 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı)

Düzenleyen:  - TEKNOLOJİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...