Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun özerklik zamanı geldi

Düzenleyen: / Kaynak: HABER MERKEZİ
- Güncelleme:
Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun özerklik zamanı geldi

SPOR Haberleri  / HABER MERKEZİ

10,5 yıl başkan vekilliği, 7 yıl başkanlık… Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, işine o kadar odaklanmış ki, gününün 24 saati voleybolla geçiyor. Başkan “Hayal, hedef, heyecan varsa; hepsi oluyor” diyor…

ÖMER FARUK ÜNAL'IN HABERİ - Filenin Sultanları, İtalyan başantrenörü Daniele Santarelli önderliğinde 2023 yazına damga vurdu, dünyanın bir numarası oldu. Önce Milletler Ligi şampiyonluğu, ardından Avrupa şampiyonluğu, sonrasında da 2024 Paris Olimpiyat Oyunları elemelerinde elde edilen dünya şampiyonluğu… Bu başarıların hiçbiri tesadüf değil. Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile iki saat boyunca icraatlarını ve bu başarının arkasında yatan gerçekleri konuştuk. İşte Üstündağ’ın anlattıkları…

DÜNYADA BİR NUMARAYIZ

“Voleybolda şu anda dünya sıralamasında birinciyiz. Üstelik bizi takip eden ikinci olan ABD ile aramızda 39 puanlık bir fark açtık. Bu kolay kapanmaz. Dünya bizi ilgiyle takip ediyor. Bir düzen kuruldu. Tesadüfi bir altın kuşak yakalamadık. Sistemi kalıcı hâle getirdik. Bakın, bütün ülkedeki yetenekleri arayıp bulmaya başladık. Bingöl’den, Van’dan sporcu bulmaya başladık, Diyarbakır’dan bir tane bulduk, 3,02 sıçrıyor. Ararsan yetenek var. Önemli olan irade koymak!”

FUTBOLDAN EKSİĞİMİZ YOK

Bir yıl içinde üç final oynayıp, üçünü de kazanan dünyadaki tek takımız. 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız. Organizasyon konusunda dünya bize hayran. Hiçbir eksiğimiz yok. Voleybola sempati çok arttı. Sayın Bakanlarımız bana hep ‘Eşimiz, çocuğumuz voleybol maçlarını kaçırmıyor’ diyorlar. Artık özerk olma zamanımız geldi, tıpkı futbol gibi biz de özerk olma şartlarına kavuştuk. Bunu devletimizin en üst yetkililerine ilettik.”

Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun özerklik zamanı geldi

FABRİKA VOLEYBOLU

Fabrika Voleybolu adı altında bir projemiz var. Hakkâri’de 800 çocuk voleybol oynuyor. Fabrika voleybol okulu olan 33 ilimiz var. Çocuklar 6-12 yaş arasında voleybolla tanışıyor. Bu proje çok tuttu. İnanılmaz talep var. 80 ile ulaşacağız. Türkiye’de en çok tesisi olan federasyon olduk. Şu anda üç otelimiz oldu. Voleybol Lisesinin kulübü var. Kızlar 2. Lig’de, Erkekler 1. Lig’de oynuyor. Lisemizden mezun olmuş üç oyuncum millî takımda. Buradan 20’ye yakın millî oyuncu çıktı.”

NASIL KAYNAK BULDUM?

“TRT ile iş birliği yaptım. İki maçımızı yayınlayın dedim. ‘Ben size kazandırırsam o parayı bana verecek misiniz?’ dedim. Sağ olsunlar kabul ettiler. Bizim için ciddi bir kaynak oldu o gün para. 20 gün kadar önce Futbol Federasyonu ile Millî Eğitim Bakanlığı bir protokol imzaladı. Konu “Futbol Lisesi”ne geldi. Sayın Bakanımız Yusuf Tekin orada ‘Voleybol Federasyonu bünyesindeki Voleybol Lisesi bunun en güzel örneğidir’ dedi. Okul ve spor eğitimi aynı yerde olacak. Taşıma ile olmaz.”

LİSEYE TALEP BÜYÜK

Ankara’da Voleybol Federasyonu bünyesinde bir Voleybol Lisesi var, 325 öğrencinin 212’si yatılı. Bu lisenin öğretmenleri çok özel seçiliyor. Mesleğinde başarılı ve spor kökenli olanlar tercih ediliyor. Öğrencilerin üniversiteyi kazanma oranı yüzde 87,5. Lisenin hemen bitişiğinde yine federasyonun oteli var. Müthiş bir salon ve en son teknolojiye sahip bir yetenek tarama merkezi mevcut. Bir sporcunun vücudu ile ilgili bütün sağlık ve yeteneklerini ölçen bir birim.”

Mehmet Akif Üstündağ: Voleybolun özerklik zamanı geldi

HESABI FEDERASYON SORAR

"TFF’de Mehmet Ali Aydınlar döneminde yönetim kurulu üyeliği yaptım. Futbolda olsun, voleybolda olsun hakem tartışmalarını bilirim. Hakeme hesabını kendin soracaksın. Federasyon sorar, kulüpler sormaya kalkarsa paspas olursun... Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulunu ben seçtim. Ekip çok önemlidir. Araya girmek isteyenler oldu. İsim verenler oldu. ‘Federasyon seçimini erteleyelim, ben derhâl ve hemen çekiliyorum’ dedim.”

BEŞ YILLIK PARAMIZ HAZIR

“Sponsorluk gelirlerimiz yüzde 400 arttı. Uzun süreli 4-5 yıllık anlaşmalar imzaladık. Federasyon olarak bir lira borcumuz yok. Hatta beş yıllık giderimizi kenarda hazır tutacak noktaya geldik. Beş yıl ekonomik sıkıntı yok. Voleybol Türkiye’de bir marka hâline geldi. Kadın voleybolundaki başarılar ortada. Şimdi sırada erkekler var. Dünyanın en genç erkek voleybol takımına sahibiz. Burada da büyük başarılara çok az kaldı.”

Düzenleyen:  - SPOR
Kaynak: HABER MERKEZİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...