Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

SPOR Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Bekir İrtegün, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Tuzlaspor'da teknik sorumlu olarak görev yapan İrtegün, kariyerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Tuzlaspor Teknik Sorumlusu Bekir İrtegün, futbolculuk ve teknik direktörlük kariyerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

İHA'ya konuşan İrtegün, "2018 yılında UEFA B lisansımı Türkiye’den aldım. Onunla birlikte biraz Gaziantep’te çalıştıktan sonra yurt dışından eğitim almak hep hayalimdi ve bunu gerçekleştirdim. Onunda nedeni oradaki eğitim sisteminde kaynaklı. Çünkü burada uzun zaman üst seviyede oynamak nasip oldu. Değerli ve büyük antrenörlerle çalıştım. Bunu tamamlamak için Avrupa’daki o bakış açısını kazanmak ve eğitim sistemini anlamak istedim. 2019’da Sakarya’da oynarken aşil tendonum koptu, artık yorulmuştum da açıkçası ve futbolu bırakma kararını aldım. Bıraktıktan sonrada hemen yurt dışındaki kurslara başvurdum. O zaman İskoçya’dan kabulüm geldi. Pandemiyle beraber iki yıl sürdü. UEFA lisansımı da oradan aldım. Şu anda UEFA lisansıyla görev yapmaktayım. Antrenörlük uzun bir yolculuk ve acelesi olan bir insan değilim. Şu an sindire sindire ekibimle beraber yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

BEKİR İRTEGÜN: 24 YAŞIMDA ANTRENÖRLÜK FİKİRLERİM OLUŞTU

Kendini geliştirme açısından yardımcı antrenörlük sürecini daha değerli bulduğunu aktaran İrtegün, “Öğrenme ve sorumluluk açısından yardımcı antrenörlük süreci çok önemli. Hala sevdiğim ve iletişimde bulunduğum değerli hocalarım var. Bazen fikir alışverişinde bulunurum. Onların yanında bulunmak da beni çok mutlu eder. Ben olaya sonuç olarak bakmıyorum. Ben süreç seviyorum. 23-24 yaşındayken antrenörlük kısmında fikirlerim oluşmaya başladı. Bu anlamda futbol dışında da kendimi geliştirmeye çalıştım. Üniversite sonrası Marmara Üniversitesi’nde spor yönetiminde yüksek lisans yaptım. Orada birkaç değerli hocamdan aldığım dersler çok katkı sağladı. Oynadığım yıllar içerisinde öğrendiğim konuların bilimsel olarak avantajını görünce o anlamda çok şanslı olduğumun farkına vardım. Bu konuları üst üste koyduğumda tam oturduğunu görmek, hem akademik hem de oyunun içerisinde gördüğüm zaman çok net sindirdim diyebilirim. Bunlardan dolayı da şu anki süreçte sorumluluğuma bakarsak gayet bizi geliştiren, yeterli derecede acelesi olmayan insanlar için, öğrenmeyi seven insanlar için gayet olumlu gidiyor. Süper Lig’de benim bulunduğum veya diğer büyük camialar da çalışmak tabii ki çok değerli. Bunu süreç gösterecek. Ben kiminle çalıştığının çok önemli diye düşünüyorum. Ustayı seçmek önemli” diye konuştu.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

BEKİR İRTEGÜN: BURAK YILMAZ KAÇACAK BİR KARAKTERDE DEĞİL

Futbol oynadığı dönemden arkadaşı olan ve şu anda takım çalıştıran isimleri nasıl bulduğunun sorusuna 39 yaşındaki antrenör, “Tuncay ve Burak hocam da benim milli takımlardan arkadaşım. Yıllarca da karşılıklı oynadık. Bu anlamda çok sevdiğim insanlar aynı zamanda. İnsanlar her zaman sonucu konuşuyor. Tuncay hocam daha önce de Sakaryaspor’da çalıştı ve kendi yolculuğunda güzel de devam ediyor. Ben çok başarılı buluyorum; hem skorlar, hem de oyun olarak olsun. Burak Yılmaz’a, Beşiktaş’ta sıkıntı bir süreçte kendine bir şey bırakıldı. Büyük camialar her zaman zordur. Burak Yılmaz, sorumluluktan kaçacak bir karakter yapısında hiçbir zaman olmadı. O süreç içerisinde fevri olduğu, çok net olmak adına, doğruyu konuşmak adına kendi tarzında birkaç röportajından dolayı da eleştiriliyor. İnsanların bir süreci var ve insanlar bu süreçten olumlu ya da olumsuz çıkabilir. Evrelerimiz var. Sonuçta önemli olan bir evreye geçtiğimizde bir önceki evrede ne yaşadıklarımız. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Göztepe gibi taraftar kitlesi büyük olan kulüplerde görev yapmak çok zor. Bu görevi yaparken sadece bir kişinin omzuna bırakılmaz her şey. Bu durumda Burak Yılmaz’ı ön plana çıkarıp, kötü gidişattan sorumlu tutmak çok büyük bir haksızlık olur. Burak’ın tercihi noktasında yardımcı antrenör olarak başladı.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

BURAK YILMAZ'IN YERİNDE KİM OLSA 'YAPAMAM' DERDİ

"Şunu atlamayalım, çok büyük kariyer dönemleri yaşamış. Avrupa’da uzun zaman geçirmiş insanlar, Arda Turan gibi, milli takımdan başlayarak, yurt içinde ve yurt dışında önemli başarıla elde etmiş insanlar bunlar. Bu yüzden direkt antrenörlük olmayabilir ama Şenol Güneş gibi çok değerli ve çok tecrübeli bir ismin yanında başladı. Çok da yakıştı kendisine, tabii ki başlayacak bundan doğal bir şey yok. Sonrasında kulübün geçtiği süreçle alakalı böyle bir görev geldi kendisine. Kim Burak Yılmaz’ın yerinden olsa; 'Hayır, ben bu görevi yapamam' derki. Burak öyle bir karakterde de değil. Ben olaya böyle bakıyorum. O süreç içerisinde kullanılan iletişim tarzı, başka konularla alakalı fikir beyan ederken tarz ve tavrımız tabii ki bunlarda hatalar yapabiliriz. Doğru yapmamış da olabiliriz. Biz de insanız, bir süreç yaşıyoruz. Ben bu anlamda Burak hocanın çok yıpratılması taraftarı değilim. Hepimiz hata yapabiliriz, kendisi de bazı konularda hata yapmıştır. Geleceğe adım atmakta böyle süreçler de kullanılabilir. Çıraklık döneminde yaşanması da güzeldir böyle şeylerin. Önemli olan bunlar yaşandıktan sonra tavrımız ne konulara, bunlar çok önemli bence."

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

ABDÜLKERİM BARDAKCI İLK SIRADA

Milli takımda hücum hattı için oyuncu yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan genç çalıştırıcı, "Milli takımda savunma anlamında çok değerli futbolcularımız var. Bugün baktığımız Abdülkerim Bardakcı, bence çok değerli bir oyuncu. Ben Türk stoperi olarak Abdülkerim’i birinci sıraya yazarım. Hem performansı hem sol ayaklı olması, ayak tekniği. Tabii daha da iyi olabilir. Defans hattında genel anlamda çok büyük problemler olduğunu düşünmüyorum. Hücum oyuncularının yanına alttan daha önemli oyuncuların gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun yıllar da ihtiyacımız olacağını düşünüyorum. Belki Enes sakatlıktan döndükten sonra sayısal olarak tamam gibi gözükebilir. Alt yapıdan bizim hücum oyuncusu yetiştirmemiz lazım. İleride bunun sıkıntılarını çekebiliriz. Çünkü iyi savunma oyuncularımız var. Çok değerli kalecilerimiz var. Orta sahada iyi oyuncularımız var ama forvet hattıyla alakalı Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl göze alındığında milli takıma ve kulüp takımlarına alttan oyuncu yetiştirmek zorundayız. Ön tarafla alakalı kanat, forvet ihtiyacımız olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

BEKİR İRTEGÜN: BENİ EN ÇOK ICARDİ TEDİRGİN EDERDİ

Süper Lig’de top koşturmuş bir savunmacı olarak Galatasaray'ın golcüsü Icardi, Fenerbahçe'nin tecrübeli santrforu Dzeko ve Beşiktaş'ın 31 yaşındaki forveti Aboubakar’a karşı oynasaydı, hangisinin daha zorlayıcı olabileceğiyle alakalı da 39 yaşındaki futbol adamı, “Aboubakar, fiziksel durumu hepsinden daha zorlayıcı olurdu. Ama ben Icardi’nin attığı gollere, fırsatçılığına, koşu zamanlamasına baktığımda çok özel bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Bu oyuncular için oynanan oyun anlayışı çok önemli. Dzeko dediğiniz zaman çok büyük oyuncu, Icardi dediğiniz zaman çok büyük oyuncu. Aboubakar dediğiniz zaman onlar kadar sahnede olmadı ama çok tehlikeli bir oyuncu. Fiziksel olarak, sürati ve bazen sihirbaz gibi goller atıyor. Ben şu an oynuyor olsaydım Icardi’yi gözden kaçırmama adına konsantrasyonumu hep yüksek tutardım. Pozisyona girdiğinde beni en çok Icardi tedirgin ederdi diyebilirim. Formda olduğunda çok büyük golcü” cümlelerine yer verdi.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

ALEX'İ İZLER GİBİ OLDUM

Real Madrid'de top koşturan Arda Güler’e baktığı zaman müthiş bir oyun zekası, müthiş bir oyun olgunluğu gördüğünü belirten İrtegün, “Onu ilk kez izlediğimde, Alex’i izliyor gibi oldum. Topu alışı, verişi olsun. Orta yaparken o vücut hareketleri, topa vuruş şekli çok hoşuma gitmişti. Fiziksel olarak üzerine koymak zorunda, bunu mutlaka kendisi de biliyor ve buna göre de çalışıyor. Bunun için de güzel bir ortamda. Dünyanın en iyi oyuncularının olduğu bir yerde. İster istemez geliştirecek kendini. Zaten çok yetenekli. Hepimiz görmek ve izlemek istiyoruz. Ben geleceğinin çok ama çok açık olduğunu düşünüyorum. Bu süreçlerin normal olduğunu düşünüyorum. Bazen biz çok acele ediyoruz, böyle şeyler için. Arda da ben de aceleciyim. Çünkü ben Arda’yı sahada görmek istiyorum. Sakatlığı geçtikten sonra ilk fırsatı aldığında da değerlendirilir. Bu oyuncular çok kıymetli, pırlanta gibiler. Sahip çıkmamız lazım” diye konuştu.

Bekir İrtegün'den olay açıklamalar! Icardi, Burak Yılmaz, Fenerbahçe, Aykut Kocaman sözleri çok konuşulacak

BEKİR İRTEGÜN: BECAO İLE OYNASAM İKİ TANE SAVAŞCI YAN YANA OYNARDIK

'Şu an Fenerbahçe kadrosunda hangi stoperle yan yana oynamak isterdin' sorusunu Bekir İrtegün, şöyle cevapladı:
“Yıllar sonra çok beğendiğim stoperler var Fenerbahçe’de. Sakatlar gerçi şimdi de. Ben Lugano, Bilica, Yobo, Egemen gibi o döneme baktığımız zaman çok değerli oyuncularla oynadım. O dönemde oynarken açıkçası hepsiyle rahat ediyordum, Serdar’la, Egemen’le, Bruno Alves’le. Sağ bek oynadığım dönem Lugano ile çok oynadım. Bu dönemden Becao ile oynasam, iki tane savaşçı yan yana oynardık.”

'SADECE SAHADAKİ OYUN ŞAMPİYON YAPMAZ'

Fenerbahçe forması giydiği dönem ile mevcut oyuncu kadrosunu karşılaştıran İrtegün, “Kariyerli, sert oyuncular. Fizik olarak çok iyi oyuncular. Geçmiş yıllara göre savunma hattını daha iyi buluyorum. Fenerbahçe’nin kadrosunu çok beğeniyorum. Gerçekten bu sene tam ihtiyaca göre bir kadro oluşturuldu. Sakatlıklar ne kadar sürecek, nasıl dönecekler bunlar çok önemli. Şampiyonluk yarışında kırılma anları çok önemlidir. Galatasaray’a da baktığımda kadrosu çok iyi. Ben zaten Fenerbahçe ve Galatasaray’ın ligi ikiye böleceğini, herhangi bir aksilik olmazsa kopup giderler diye düşünüyorum. Gidişat o yönde. Derbiler çok önemli puanlar yakınsa. Genelde ben diğer maçlardan geçtiğini düşünürüm şampiyonluğun ama çok ciddi kadro farkları var, diğer takımlar arasında. Baktığımızda Fenerbahçe’ye oturaklı, tempolu, birbirini tamamlayan oyuncu grubu var. Ama Fred’in eksikliğinin bu kadar hissedilebileceğini düşünmemiştim. Çok iyi oyuncu ama bu kadarını beklemiyordum. Fred’in olmaması çok etkiledi oyununu Fenerbahçe’nin. İzleyip göreceğiz, Fenerbahçe ve Galatasaray o yarışı ne kadar devam ettirebilecek. Sadece sahadaki oyun şampiyon yapmaz. Stresi yönetme, mağlubiyet sonrası tavrınız, bir sonraki maça adapte olma ya da puan olarak öne geçtiniz o başarıdaki tavrınız, devam ettirebilme, takım içerisindeki rekabette bütünleşme diye düşünürsek şampiyon olmak birçok başlıktan oluşuyor” dedi.

 

BEKİR IRTEGÜN: AYKUT KOCAMAN VE ABDULLAH AVCI BENDE FARKLI

Tecrübeli teknik direktörler Abdullah Avcı ve Aykut Kocaman'ın kendisi için çok önemli iki isim olduğundan bahseden Bekir İrtegün, “Bazı dönemler böyle olur. Geçmiş dönemlerde çok olmadı ama son 6-7 yılda futbolu bırakan ve antrenörlüğe geçiş yapan ve başarılı olan antrenör arkadaşımız çok fazla. Ben Aykut Kocaman’dan çok şey öğrendim. Gaziantepspor’dan Fenerbahçe’ye ilk geldiğim zamanlar. Onu gözlemleyerek, zaman zaman konuşarak, toplantılarda. Biraz oyun anlayışım değişti. O anlamda yardımcılarıyla birlikte çok şey kattı bana. Daum’u da söyleyebilirim. Sonrasında Abdullah Avcı’yı söyleyebilirim. Son derece sistemli, oyuncuya ne istediğini bu kadar net anlatıp, onu bekleyen. Abdullah hocayla çalışırken çok kafanız karışmaz. Antrenörüm benden bunu istiyor dersiniz. Bu çok önemlidir. Abdullah Avcı ve Aykut Kocaman hocamızı ayrı tutarım ben. Bendeki yerleri, futbol anlayışımın gelişmesi olarak” diyerek sözlerini noktaladı.

Düzenleyen:  - SPOR
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...