İngiliz basınından dikkat çeken seçim değerlendirmesi: Kaybeden yalnız Kılıçdaroğlu değil

- Güncelleme:
İngiliz basınından dikkat çeken seçim değerlendirmesi: Kaybeden yalnız Kılıçdaroğlu değil

Seçim 2023 Haberleri

İngiltere’de "The Mother of All Talk Shows" adlı programda 28 Mayıs seçimlerine ilişkin çarpıcı görüşlere yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferiyle sonuçlanan seçimler için "En büyük kaybeden sadece muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu değil, ABD ve CIA de oldu" ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yankısı dünya basınında devam ediyor. 14 Mayıs seçimlerinde adayların istenen oy çoğunluğunu sağlayamaması nedeniyle seçim ikinci tura kalmıştı. Türkiye 28 Mayıs’ta bir kez daha sandık başına gitti. Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52’sini alarak cumhurbaşkanı seçildi.

İNGİLİZ BASININDAN DİKKAT ÇEKEN ANALİZ

28 Mayıs seçimleri İngiliz talk-radyo programında da konuşuldu. "The Mother of All Talk Shows" adlı programın sunucusu, jeopolitik analizlerde bulunan gazeteci S.L. Kanthan’a "CIA, Türkiye seçimlerini kaybetti. Bu özet yeterli olur mu?" şeklindeki sorusuna Kanthan, "Kesinlikle." cevabını verdi.

https://twitter.com/MoatsTV/status/1663500479920320514

“SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KILIÇDAROĞLU DEĞİL”

Seçimin kaybedenin sadece Kılıçdaroğlu olmadığını belirten Analist Kanthan, “Bu seçimin en büyük kaybedeni yalnızca muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu değil, ABD ve CIA de oldu. ABD, Erdoğan'ın adaylığına uzun süredir engel olmaya çalışıyordu. Son 7 yıldır ABD, Türkiye'ye her türlü yaptırım ve tehdit yoluyla zorbalık yapıyor ve Türkiye'nin dış politikası üzerinde baskı oluşturuyor.” dedi.

İngiliz basınından dikkat çeken seçim değerlendirmesi: Kaybeden yalnız Kılıçdaroğlu değil

“HALK BÜYÜK RESMİ GÖRDÜ”

Batı medyasının tavrını eleştiren Kanthan, "Kılıçdaroğlu'nu göklere çıkardılar." ifadesini kullandı ve ekledi:

CIA'in Ulusal Demokrasi Vakfı gibi paravan örgütleri var. Bu örgütler, rakip aday ile buluştu ve onun için çok sayıda sosyal medya kampanyası başlattı.

Daha da önemlisi, ABD son iki yıldır Türkiye'ye karşı adeta ekonomik savaş başlattı. Wall Street, Türkiye'nin para birimi olan liraya saldırmaya başladı. TL, son iki yılda yüzde 50'den fazla değer kaybetti. Ama halk, istikrar arayışında olduğu için Erdoğan'ın yanında durdu. Sanırım halk, duruma ilişkin büyük resmi de gördü.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...