Zehir içiyor olabilirsiniz! Yaygın olarak tüketilen içecekler yasal standardı aşan arsenik ve kadmiyum içeriyor

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Zehir içiyor olabilirsiniz! Yaygın olarak tüketilen içecekler yasal standardı aşan arsenik ve kadmiyum içeriyor

SAĞLIK Haberleri

ABD'de yapılan bir araştırmada piyasada bulunan 60 içecek incelendi. İki karışık meyve suyunda 10 mikrogram üzerinde arsenik, çoğu içecekte yasal standardı aşan kadminyum ve birçoğunda da 'diğer içeceklere göre daha fazla zehirli metal' tespit edildi. Uzmanlar, çocuklara ve bebeklere bu içeceklerin yüksek miktarda verilmemesini önerdi.

Meyve suları, bitli bazlı sütler, gazlı içecekler gibi piyasada rahatlıkla bulunan sıkça tüketilen 60 içecek, ABD'de Tulane Üniversitesinde yapılan araştırmada incelendi. 'Journal of Food Composition and Analysis'de yayımlanan araştırma sonuçları, çarpıcı verileri ortaya koydu. 

Araştırmada, toplumda yaygın olarak tüketilen bazı içeceklerin standartları aşan seviyelerde zehirli metalleri içerdiği tespit edildi.

ARSENİK, KADMİNYUM, SELENYUM...

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; araştırmada, içeceklerden 5'inin insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğinde belirtilenin üzerinde toksik metal içerdiği saptandı.

İki karışık meyve suyunda standartların 10 mikrogram üzerinde arsenik tespit edildi. Ayrıca kızılcık suyu, karışık havuç ve meyve suyu ile yulaf sütü gibi ürünlerde de yasal standardı aşan kadmiyum bulundu.

Araştırmada, karışık meyve suları ve badem ile yulaf gibi bitki bazlı sütlerin diğer içeceklere göre daha fazla zehirli metal içerdiği belirtildi.

60 İÇECEĞİN YÜZDE 93'ÜNDEN FAZLASINDA VAR

Öte yandan bazı içeceklerde nikel, manganez, bor, kadmiyum, stronsiyum, arsenik ve selenyum dahil 25 elementten 7'sinin 'insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğini aştığı' tespit edildi. 60 içeceğin yüzde 93'ünden fazlasında kurşun saptandığı ancak çoğunun çok düşük seviyelerde olduğu ifade edildi.

Tulane Üniversitesinden araştırmanın başyazarı Tewodros Godebo, ABD'de bulunan alkolsüz içeceklerdeki zehirli metallerin incelendiği çalışmaların fazla olmamasının şaşırtıcı olduğunu ve çalışmalarının bu konuda farkındalık sağlayacağını söyledi.

ÇOCUKLARDA İÇ ORGAN HASARINA NEDEN OLUYOR

Bebeklere ve küçük çocuklara karışık meyve suları veya bitki bazlı sütlerin yüksek miktarda verilmemesini öneren Godebo, "Arsenik, kurşun ve kadmiyum bilinen kanserojenlerdir ve özellikle erken beyin gelişimi sırasında çocuklarda iç organ hasarına ve bilişsel hasara neden olduğu kanıtlanmıştır" ifadesini kullandı.

Araştırmada, çocuk ve yetişkinlerde zehirli metal tüketiminin etkilerini görmek için yeni bir araştırma yapılabileceği ifade edildi. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Düzenleyen:  - SAĞLIK
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...