"Türkiye terör örgütüne silah vermez"

/ Kaynak: DHA
"Türkiye terör örgütüne silah vermez"

Politika Haberleri  / DHA

Dıişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin terör örgütüne silah gönderdiği iddialarını yalanladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Peşmerge, bugün Irak Anayasası'na göre kurulmuş Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin güvenlik gücüdür. Meşrudur. Biz terör örgütlerine destek vermeyiz" dedi.
AK Parti Danışma Meclisi toplantısına katılmak için Aydın'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. Eşi Hülya Çavuşoğlu ile birlikte Aydın'a gelen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nu, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, eşi Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Aydın AK Parti Milletvekilleri Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş, Aydın AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, daire müdürleri ve partililer karşıladı. Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Çavuşoğlu, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Suriye ve bölgesinde yaşanan gelişmelerin 4 yıldır devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, 10 milyona yakın insanın evini terk etmek zorunda kaldığını ve 300 bin kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Bunun sorumlusu başta Esad rejimi ve terör örgütleridir. Son zamanlarda hep Kobani gündemde. Türkiye yanı başında yaşanan bir duruma kayıtsız kalamaz. Biz 200 bin insana kapılarını açan bir milletiz. IŞİD, yeni bir terör örgütü mü? Hayır. Türkiye 10 Ekim 2013'de kimse IŞİD'in ismini duymamışken, terör örgütü listesine almıştı" dedi.
"TÜRKİYE TERÖR ÖRGÜTÜNE SİLAH VERMEZ"
Türkiye'nin terör örgütlerine silah yardımı yapılmasına karşı olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu; "Terör örgütüne silah verilmez. Bu terör örgütü dünyada belli ülkelerin terör listesinde varmış, yokmuş, biz ona bakmayız. Biz bu terör örgütünün ne olduğunu ve kimin uzantısı olduğunu ve neye hizmet etmeye çalıştığını çok iyi biliyoruz. Ama meşru olan güçlerin bu bölgeye hakim olmasını ve IŞİD'e karşı mücadele etmelerini de destekleriz. Çünkü IŞİD de bir terör örgütüdür. Özgür Suriye ordusuna destek veririz. Peşmergeye destek verebiliriz. Kimisi 'Peşmerge ordu değildir' diyor. Peşmerge, bugün Irak Anayasası'na göre kurulmuş Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin güvenlik gücüdür. Biz nasıl, Irak Anayasası'na göre meşru olan Kuzey Kürdistan Bölgesi'nin petrolünü sözleşmeyle alıyorsak, pekala Anayasaya göre kurulmuş güvenlik güçlerini de muhatap alırız. Bunlar meşrudur ama terör örgütlerine destek vermeyiz" diye konuştu.
"ALGI OPERASYONU YAPILIYOR" nbsp;
İçerde ve dışarıda Türkiye'ye karşı algı operasyonu yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, "Türkiye'ye karşı bir algı operasyonu yapmaya başladılar. Önce 'Türkiye yabancı savaşçılara göz yumuyor' dediler. 6 bin 800 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı koymuşuz. 20'den fazla kişiyi yakalayıp, sınır dışı etmişiz. Siz kendi ülkenizden çıkanların pasaport kontrolünü ne kadar yapıyorsunuz? AB ülkelerinde kimliğini gösteren çıkıyor, kimliğini gösteren giriyor. Burada Türkiye'nin suçlanması haksızlıktır. Biz bu rakamları ortaya koyunca sustular. 'Türkiye IŞİD'in petrolünü mü satıyor?' dediler. İşte rakamlar; geçen sadece 78 milyon litre kaçak yakıt ve 65 kilometre boruyu yakalayıp imha etmişiz. Aynı şekilde bu yılın ilk yarısında geçen yılın tamamından fazla petrolü yakalamış ve imha etmişiz. Varsa bir bilginiz verin bize, varsa istihbaratınız verin. Bir ülkeyi bir kampanya şeklinde karalamanız kabul edilemez" dedi.
"TERÖR ÖRGÜTÜ HAVA OPERASYONU İLE DURDURULAMAZ"
Son dönemde Türkiye'nin Kobani'ye sahip çıkmadığı veya Kürtlere karşı mı olduğu yönünde eleştirilerin yapıldığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Kuzey Irak'takiler Kürt değil mi, bizim ülkemizdekiler Kürt değil mi? Bizim bunlara bakış açımız belli. Bir taraftan terör sorununu çözerken, diğer taraftan Kürtlere, Araplara ve herkese haklarını nasıl verdiğimiz ortada. Türkiye'nin niye kara operasyonu yapmadığı sorgulanıyor. Bir terör örgütünü hava operasyonu ile durdurulmayacağını biz baştan beri söylüyoruz. Amacımız belli bir terör örgütünden intikam almak mı yoksa bölgeyi terör örgütlerinden ve buna yol açan rejimlerden kurtararak istikrar, güven ve barışı getirmek mi? Amacı görelim, buna göre hep birlikte hareket edelim" diye konuştu.
"PYD'YE BİLE, 'TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR' DİYEN ZİHNİYETLE SİYASET YAPIYORUZ"
Son dönemde yaşanan Kobani olaylarını da değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, "Tezkereye 'hayır' diyenler ve yine aynı şekilde 'Türkiye girmesin' diye Meclis'te konuşanlar hemen sonra 'Türkiye niye girmedi' diye tweetler ve yönlendirmelerle halkı sokağa döktüler. Vandalizme yol açtılar ve 40'tan fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Burada içeride ve dışarıda iyi niyetli olmayanlar var. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları çözüm sürecine zarar verdi. Biz baştan beri söylüyoruz. Buradaki amaç ve içerideki kargaşanın hedefi çözüm sürecidir. Bunu kışkırtan kim? 'Demirtaş söyledi' diyorsunuz. Onun partisinden ve kendilerinin tweetleriyle olamadı mı? Onlar kışkırtmadılar mı? CHP'den bazı arkadaşlar kışkırtmadılar mı? Genel Başkan Yardımcıları. Maalesef; PYD'ye bile 'terör örgütü değil' diyen ve orayı meşru göstermeye çalışan zihniyetlerle siyaset yapıyoruz" dedi.

Politika
Kaynak: DHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...