AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten 6'lı masaya 'anayasa' tepkisi: Vesayetin dirilmesinden başka işe yaramayacak

Düzenleyen:
- Güncelleme:
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten 6'lı masaya 'anayasa' tepkisi: Vesayetin dirilmesinden başka işe yaramayacak

POLİTİKA Haberleri

Ankara'da katıldığı bir programda konuşan AK Parti Sözcüsü Çelik, muhalefetin anayasa değişikliği taslağına tepki gösterdi. "Türkiye'ye demokrasi getireceğiz diyenlerin yaptığı şeyin Türkiye'nin geçmişte yaşadığı vesayetin yeniden dirileceği ortamın oluşmasından başka işe yaramayacak" diyen Çelik, "Bunun Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulduğunu görmek mümkündür." değerlendirmesi yaptı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara'da İlçe Kadın Kolları Buluşması'nda açıklamalarda bulundu. 6 muhalefet partisinin ortaya koyduğu anayasa değişikliği önerisi Sözcü Çelik'in gündemindeydi. Muhalefete tepki gösteren Çelik, "Herhangi bir şekilde halk oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın yürütme ile ilgili hiçbir meseleye katılamaması gibi bir şey sözkonusu olamayacaktır. Bunun Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulduğunu görmek mümkündür." şeklinde konuştu. 

Sözcü Ömer Çelik'in açıklamasından önemli satırbaşları:

Hiç kimse Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi hakkını geri alamaz. Herhangi bir şekilde halk oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın yürütme ile ilgili hiçbir meseleye katılamaması gibi bir şey söz konusu olamayacaktır. Bunun Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulduğunu görmek mümkündür.

"KARANLIK GÜNLERİN YENİDEN DİRİLTİLECEĞİ BİR SİYASİ TABLO ÇIKAR"

Buradan nasıl bir siyasi sonuç çıkar, buradan nasıl bir devlet hayatı çıkar diye baktığınızda geçmişteki vesayetin o karanlık günlerinin yeniden diriltileceği siyasi tablonun çıkacağını görürsünüz. Bugün Altılı masa üzerinden Türkiye'ye demokrasi getireceğiz diyenlerin yaptığı şeyin Türkiye'nin geçmişte yaşadığı vesayetin yeniden dirileceği ortamın oluşmasından başka işe yaramayacağını ifade etmek gerekir.

Yakın zamanda bunların bir eski bakanları çıktı, CHP adına konuşarak 'İktidara geldiğimizde türbanla mücadele edeceğiz' diyerek bu vesayetin ipuçlarını göstermeye başladılar. 

"CUMHURİYET TARİHİNDE SON DERECE ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARINA İMZA ATMIŞ BİR SİYASİ PARTİYİZ"

Türkiye'de geçmiş zamanlarda siz ne zaman sistemi düzeltmeye çalışsanız hemen bir rejim tartışması çıkarırlardı. Türkiye'nin en büyük hareketi olan AK Parti'ye karşı kapatma davasının açıldığı günlerden geldik. Cumhuriyet tarihinde son derece önemli dönüm noktalarına imza atmış bir siyasi partiyiz biz.

"HİÇ KİMSE MİLLETİN SEÇTİĞİ HÜKÜMETE MUHTIRA VEREMEZ"

Muhtıra teşebbüsü verilmeye çalışıldığı zaman ne olmuştu? 27 Nisan'da o muhtıra teşebbüsü ortaya koyulduğu zaman Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakan bu muhtırayı reddetti. Hiç kimse milletin seçtiği hükümete muhtıra veremez, dayatmada bulunamaz. Cumhurbaşkanımızın Başbakanken o muhtıra teşebbüsünü geri çevirmesi sayesinde o muhtıra teşebbüsünden çıktı, kağıt parçasına döndü. 

6'LI MASA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNİ TANITTI

Altı muhalefet liderinin bir araya gelerek oluşturduğu Altılı Masa’nın ‘Güçlendirişmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi’ tanıtım toplantısı dün Ankara’da bir otelde gerçekleştirildi. Programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra çok sayıda parti temsilcisi katıldı.

156 maddeden oluşan öneride mevcut anayasanın 85 maddesinin değiştirilmesi söz konusu. Cumhurbaşkanlığı makamı için öngörülen maddeler dikkat çekti.

 

Düzenleyen:  - POLİTİKA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...