Gençlere ışık oldu

Gençlere ışık oldu

KÜLTüR - SANAT Haberleri

Dr. Ferda Zambak “Buğra’nın hikâyeciliği, hakiki hayattan uzak değildi. Bunun sebebi, yaşadığı çilekeşlikti” dedi.

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden ve gazetemizin eski yazarlarından merhum Tarık Buğra, 100. yaş gününde unutulmadı. Millî romancı Tarık Buğra, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinde önceki gün yapılan bir programla yâd edildi. Dr. Ferda Zambak ve Dr. Bahtiyar Aslan’ın büyük yazarı anlattığı “Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra” başlıklı anma programını Prof. Dr. Namık Açıkgöz idare etti. Konferansın açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı “Yerli ve millî bir münevver olan merhum Buğra, ömrünü kültürümüze adadı. Bizden bir isim olarak eserlerinde bizi anlattı. Özellikle Türkiye’nin zor zamanlarında eserleri, kafası karışık gençlere bir ışık oldu” dedi.

HAYATTAN KOPUK DEĞİLDİ
Tarık Buğra’nın sanat bakışını anlatan Dr. Ferda Zambak da “Onun hikâyeciliği, hakiki hayattan uzak değildi. Bunun sebebi, yaşadığı yoksulluk ve çilekeşlikti. Onun hikâyeleri hayatın sürüklenişi içinde bizi durdurup bir şeyleri fark ettiriyor. Bazılarının bildiği ancak dile getiremediklerini dile getirme ustalığı taşıyor. Bunu Anadolu ruhu taşımasına bağlamak lazım” şeklinde konuştu. Programın moderatörü Prof. Dr. Namık Açıkgöz de şunları söyledi: Kasaba hikâyelerinin ilk güzel örneklerini Tarık Buğra vermiştir. Buğra’yı bize sevdiren en önemli etkilerden birisi, nefret ve kahır duygusunu en gerçekçi şekilde verebilmesidir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...