Batı'ya Doğru Akan Nehir

Batı'ya Doğru Akan Nehir

KÜLTÜR - SANAT Haberleri

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 'Batı'ya Doğru Akan Nehir' medeniyet belgeseli sergisi açıldı. TAV Havalimanlarının ev sahipliğinde, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen serginin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Sergi bir ay boyunca ziyarete açık olacak.
##tgvideo##Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından hazırlanan 'Batı'ya Doğru Akan Nehir' medeniyet belgeselinin fotoğrafları, Atatürk Havalimanı'nda ziyaretçilerle buluştu. Dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yeri olan Mezopotamya'ya çekmeyi amaçlayan belgeselin fotoğraflarından oluşan serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Başmüşaviri Medeniyetler İttifakı Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, AHL Mülki İdare Amiri Ali Bakoğlu, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in de aralarında olduğu çok sayıda isim katıldı. nbsp;

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açtı

TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bulunan kültür sanat platformu TAV Galeri'nin ev sahipliği yaptığı 'Batı'ya Doğru Akan Nehir' medeniyet belgeseli sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in katıldığı törenle açıldı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik "Açtığımız sergi gerçekten çok önemli. Üzerinde binlerce saat çalışılmış bir araştırma. Bundan sonra daha da fazla araştırma gerektiren bir mesele medeniyetler meselesi. Bahçeşehir Üniversitesi, THY ve TAV'ın kültürel sorumluluk projelerine önem vermesi bizi çok gururlandırıyor; hepsine teşekkür ederiz" dedi.

Medeniyetlerin bugüne dek anlatılmamış hikâyesi


Başbakan Başmüşaviri Medeniyetler İttifakı Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı Medeniyet Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa "12 bin yıl önce ilk ortaya çıktığı görülen medeniyetler, Anadolu'da Göbeklitepe'den başlamış Konya'da Çatalhöyük'te devam etmiş ve Batı'ya doğru akmıştır. Belgeselimiz medeniyetleri anlatan en uzun belgeseldir. Medeniyetlerin macerasını belgeselimizde anlatmaya, medeniyeti bir bütün halinde sunmaya çalıştık" dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel "Bahçeşehir çok genç bir üniversite. Ünivertimize ve MEDAM'ın kurulmasına katkı sağlayan Prof. Dr. Karlıağaya teşekkür ederim. Bu belgeseli pek çok yerde sergileme imkanı bulduk. Günümüzde öne çıkan üş unsur var. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonerliğinde bu eserler daha çok gündeme geldi. Kendilerine teşekkür ederiz" dedi.

Mezopotamya ve Anadolu

Verimli Mezopotamya ve Anadolu topraklarında başlayan insanlığın uzun medeniyet yolculuğu yaklaşık oniki bin yıl öncesine uzanıyor. "Batı'ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli", bu uzun yolculuğu objektif bir bakış açısıyla anlatıyor. Dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yerine, yani Orta Doğu'daki iki nehrin arasına, Mezopotamya'ya çevirmeyi amaçlayan "Batı'ya Doğru Akan Nehir" Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin katkılarıyla hazırlandı.

nbsp;
16 ülkede çekim yapıldı


Çekimlerine iki yıl önce başlanan "Batı'ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli" için 16 ülkede çekim yapıldı, 200 civarında düşünür, sanatçı, bilimadamı ve politikacıdan görüşler alındı ve en gelişmiş bilgisayar grafikleri bir araya getirilerek eski çağların şehirleri ve eserleri dramalar ile tekrar canlandırıldı. Her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan belgeselin uzun ve kısa olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

TAV Havalimanları Holding tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında oluşturulan kültür - sanat platformu TAV Galeri İstanbul, 2008 yılından bu yana açtığı sergiler ile yolculara seyahatleri öncesi keyifli dakikalar yaşatarak sanatı destekleme misyonu üstleniyor. Bugüne kadar 34 sergiye ev sahipliği yapan TAV Galeri İstanbul, havalimanında bulunan ilk sanat galerisi olma özelliği de taşıyor. Birçok farklı kültürden insanı bir araya getiren terminallerde TAV Galeri sanatın ortak dili ile de yolcuları seyahatleri öncesinde buluşturuyor. Sergi bir ay boyunca açık kalacak.


UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...