Yerel seçim takvimini açıklayan YSK'dan dikkat çeken karar

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Yerel seçim takvimini açıklayan YSK'dan dikkat çeken karar

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Yerel seçimler için takvimi açıklayan YSK, seçimle ilgili yeni kararı duyurdu. Buna göre, 1 Ocak 2024 ile oy verme günü olan 31 Mart 2024 Pazar günü arasında, mülki idare sınırlarında yapılabilecek değişiklikler yerel seçimlerde dikkate alınmayacak.

Türkiye adım adım yerel seçimlere gidiyor. Bugün yerel seçimlerle ilgili ilk resmi adım atıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için takvimi açıkladı.

Takvim Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi. Gelişmenin ardından YSK seçime ilişkin dikkat çeken bir karar geldi. 

SON 1 AYDAKİ MÜLKİ İDARE SINIRLARINDAKİ DEĞİŞİKLİK DİKKATE ALINMAYACAK

Buna göre; 1 Ocak 2024 ile oy verme günü olan 31 Mart 2024 arasında, mülki idare sınırlarında yapılabilecek değişiklikler, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde dikkate alınmayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, YSK, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde mülki idare sınırlarında yapılabilecek değişikliklerin seçmen sayılarını değiştirebileceği gerekçesiyle, söz konusu değişiklik kararlarına uyulup uyulmayacağına dair kararını verdi.

Buna göre, son bir yıl içinde kurulmasına karar verilen, kurulma kararının kesinleşme tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirlenen belediyelerde seçimler 31 Mart'ta yapılacak.

Belde, köy veya bu yerleşim yerlerinin bazı kısımlarının başka belediyeye katılmaları ile birleşmeleri, yeni mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, bölünmesi, adlarıyla sınırlarının değiştirilmesi, belediye veya köy tüzel kişiliğinin kaldırılması veya beldenin köye dönüştürülmesi kararları 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek yerlerdeki yerel idarelerin seçimleri de 31 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Herhangi bir sebeple boşalan muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği seçim tarihinin daha önce 1 Ocak ile 31 Mart 2024 tarih aralığı belirlendiği yerlerde de seçimler 31 Mart'ta yapılacak.

Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024'ten seçim günü olan 31 Mart 2024'e kadar yeni köy oluşturacak, köyü bölerek yeni oluşumlar doğuracak, köyün idari bağlılığını ve ilçeler arası sınırlarını değiştirecek idari kararlar ile halk oylamaları da 31 Mart 2024'teki seçimlerde dikkate alınmayacak.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...