Türkiye'den Çerkes Soykırımı mesajı

/ Kaynak: AA
Türkiye'den Çerkes Soykırımı mesajı

GÜNDEM Haberleri  / AA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Çerkez Soykırımı için herkese "adil bir hafıza" çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rus İmparatorluğu'nun Kafkasları istilasında yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, bu trajedinin uluslararası zeminde "fazlasıyla hak ettiği yansımayı henüz bulmadığını" belirterek, "herkese adil bir hafıza temelinde daha barışçıl bir dünyanın nasıl bırakılacağını düşünme" çağrısında bulundu.

Bilgiç, Çerkez sürgünüyle ilgili bir soruya verdiği cevapta, Rus İmparatorluğu'nun Kafkasları istilası, işgali ve ilhakı sırasında meydana gelen çarpışmalarda ve 21 Mayıs 1864'teki nihai ateşkesten sonra yürütülen sistematik baskı ve katliamlar neticesinde Kafkasya halklarından yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, geriye kalanların büyük kısmının kitleler halinde Osmanlı İmparatorluğu'na sığındığını hatırlattı.

Bilgiç, "Uluslararası zeminde fazlasıyla hak ettiği aksi henüz bulmadığını üzülerek gördüğümüz bu trajedide yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyor, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan torunlarına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz" ifadesini kullandı.

Sözcü Bilgiç, "Bu büyük trajedi sırasında hayatını kaybedenlerin hatırası önünde saygıyla eğilirken, herkese adil bir hafıza temelinde gelecek nesillere daha barışçıl, daha huzurlu bir dünyayı nasıl bırakabileceğimizi birlikte düşünme çağrımızı yineliyoruz" dedi.GÜNDEM
Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...