Sosyal medyada tepki toplamıştı! Çöpe dökülmüş sebzeler için açıklama geldi

Düzenleyen: / Kaynak: İHA
Sosyal medyada tepki toplamıştı! Çöpe dökülmüş sebzeler için açıklama geldi

GÜNDEM Haberleri  / İHA

Sosyal medyada yer alan birçok sebze ve meyvenin çöplük alana atıldığı görüntülerin ardından Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan'dan açıklama geldi. ​Fidan "Bu ürünler sofraya uygun değil." dedi.

Son dönemlerde artan sebze ve meyve fiyatları vatandaşın cebini yakarken artan fiyatlara çözüm bulunamamış ve fiyatlar artmaya devam etmişti. Geçtiğimiz günlerde çiftçiler havalar nedeniyle ilk hasatları yapmış ve sebze fiyatlarına bu durum olumlu yansımıştı ancak genel bir fiyat düşmesi olmamıştı.

Durum böyleyken sosyal medyada yayılan görüntüler ortalığı ayağa kaldırdı. Görüntülerde çöplük bir alanda kilolarca sebze ve meyve dökülmüştü. Kısa sürede çok tepki alan görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

'BURADA TONLARCA ÜRÜN VAR'

Gazipaşa'da arazi bakmaya çıkan bir kişi, yüzlerce kilo sebzenin çöpe döküldüğünü fark etti. O anları cep telefonu kamerası ile görüntüyen kişi, sosyal medyadan paylaştı. Durumu 'hainlik' olarak nitelendiren kişi, "Ben haberci değilim, gazeteci değilim, sıradan bir vatandaşım. Ürünlerin hemen hemen hepsi yeni dökülmüş. Burada kamyonlarca, tonlarca ürün var" dedi. 

Videonun devamında görüntüleri çeken kişi, "Zor günler geçiren ülkemizdeki vatandaşların hakkını gasp etmek, çalmak...Bunu buraya dökeceğinize bedavadan vatandaşa dağıtın. Bir hayra girin, bu nasıl bir insanlıktır?" diye sordu.

YETKİLİDEN AÇIKLAMA GELDİ

Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kamuoyunda bir video dolaşıyor. Gazipaşa'da sebzelerin çöpe atıldığını, fiyatların yükseltilmek için yapıldığını belirten bir video. Buradan 17 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatta çok titiz davranan bir ülkeyiz. Burası salatalığın başkenti. Türkiye'de en kaliteli salatalık; Gazipaşa'da yetişir. 

'KURTLU VE ÇÜRÜK ÜRÜNLER'

Şu anda mevsim gereği 300-400 ton mal sevkiyatı yapıyoruz. Kış aylarında 8001000 ton sevkiyat yapıyoruz. Bunlar, işlenme aşamasında sofraya konulmayacak ürünler. Çürük, kurtlu ürünler ayrılıyor. Bu ürünler akşam üzeri belediyenin çöp konteynerlerine konuluyor. Belediye de bunları uygun bir zamanda belediye çöplüğüne götürüp, döküyor. 

'SOFRAYA UYGUN DEĞİL'

 Bu ürünler sofraya konacak şekilde olsa döker miyiz? Hayır dökmeyiz. Bu paylaşımı yapan kişi 'Bu ürünü ben yerim' diyorsa, gelsin ücretsiz kendisine verebiliriz. Bu ürünler sofraya uygun değil. Bu ürünleri ne dış ne de iç piyasaya veremeyiz.

Düzenleyen:  - GÜNDEM
Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...