Karadeniz gazında tarihi gün! Erdoğan'dan çifte müjde: Konutta doğal gaz bir yıl ücretsiz

Düzenleyen:
- Güncelleme:

GÜNDEM Haberleri

Karadeniz gazında tarihi gün yaşandı. Türkiye'nin gurur meşalesi yakılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da beklenen müjdeleri duyurdu. Buna göre mutfak ve sıcak su tüketimi bir yıl, ısınma tüketimi ise bir ay boyunca tüm vatandaşlara ücretsiz olacak.

Karadeniz açıklarında keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle devreye alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada iki müjdeyi birden duyurdu. Erdoğan, aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürüleceğini; mutfağın ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamının bir ay süreyle ücretsiz olacağını açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

Bugün Filyos'ta ülkemizin 2 bayramını bir arada kutlamak üzere bir aradayız. Birisi Ramazan Bayramıdır, tebrik ediyorum. Rabbimden milletimizin tamamiyle birlikte buradaki kardeşlerimizin her birini afetsiz, kazasız, belasız, huzurlu, mutlu, güvenli nice bayramlara eriştirmesini diliyorum. İkinci bayramımız, ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasıdır. Bu projenin ilk adımını, 2020 Ağustos'unda Filyos'un 175 km açığındaki Sakarya Gaz sahasında, Fatih gemisinin sondajıyla atmıştık. Tuna 1 kuyusunda, 320 milyar metreküplük rezrev olduğu gösterildi. İlave sondajla bu rakam 405 milyar metreküpe yükseldi. Fatih'e Kanuni'nin de katılmasıyla birlikte rezerv miktarı 540 milyar metreküpe çıktı. Yavuz gemimizin de katılmasıyla uluslararası değerlendirme şirketine yaptırdığımız modellemeyle gaz miktarı 652 milyar metreküp olarak tescillendi.

Karadeniz gazında tarihi gün! Erdoğan'dan çifte müjde: Konutta doğal gaz bir yıl ücretsiz

"ÜLKEMİZİN YILLIK İHTİYACININ YÜZDE 30'UNU BURADAN KARIŞLAYACAĞIZ"

Çaycuma-1 kuyusunda da 58 milyar metreküp rezerv keşfi yapıldı. Böylece Karadeniz'de gaz rezervimiz 710 milyar metreküpe ulaştı. Ocak 2021'de kara tesisinin inşasına başladık. Sahadan kuyuya, ilk doğal gaz akışının tesislerini tamamladık. 1 yıl önce Karadeniz altındaki keşfin ilk kaynağını yaptık. Geçtiğimiz yılın Haziran'ında önce sığ sonra derin denizde boru serimi yaptık. Derin deniz kordon hattının etüdlerine, Mart'tan itibaren sistemin testlerine başladık. 10 bin personel, 50 geminin geceli gündüzlü çalışmanın gururu milletimizin tamamına aittir.Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı, kullanılabilir gazı kullanma süresini 3 yılın altına indirdik. Keşiften 32 ay sonda gazın devreye alınma töreniyle mu bu yolculuğun en mutlu anına geldik. Sakarya sahasından günde 10 milyon metreküp, ilerleyen süreçte 40 milyon metreküp günde gaz çıkaracağız. Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin yıllık ihtiyacının yüzde 30'unu buradan karışlayacağız. Doğlagazdaki dışa bağımlılığı azaltmakla kalmıyor, Filyos ve Zonguldak bölgesini enerji, teknoloji, lojistik merkezi haline getiriyoruz.

 

Karadeniz gazında tarihi gün! Erdoğan'dan çifte müjde: Konutta doğal gaz bir yıl ücretsiz

"MİLLETİMİZİN SEVİNCİNİ KABUS GÖREN MANKURTLARI ÜZÜYORUZ"

Milletimize gerçekten büyük gurur yaşatırken bazılarını da üzüyoruz. Siyasi ikballerini insanımızın sıkıntılarına bağlayanları üzüyoruz. Türkiye'nin başarılarından rahatsız olanları üzüyoruz. Ülkemizin kalkınmasını istemeyenleri üzüyoruz. Kandil'deki eli kanlı terör baronlarını, Pensilvanya'daki hainleri üzüyoruz. Senelerce bizi enerji yarışının dışında tutanları üzüyoruz. Her seçim öncesinde gaz buluyorlar diyen karakter fukaralarını üzüyoruz. Milletimizin sevinci, gururu, heyecanı ve zaferleri karşısında kabus gören mankurtları üzüyoruz. Milletimizin sevinci, gururu, heyecanı ve zaferleri karşısında kabus gören mankurtları üzüyoruz. Bir de daha ilk günden itibaren yapamazsınız diyen, hayırlı her işe çamur atan bay bay Kemal ve masa arkadaşlarını üzüyoruz. İnşallah bundan sonra yeni açılışlar yeni eserlerle bu kaybedenler kulübünü üzmeyi sürdüreceğiz. Bunlara en büyük hayal kırıklığını sandıkta vuracağı tokatla 14 Mayıs'ta milletizin tattıracağına inanıyorum.

KILIÇDAROĞLU'NUN '300 MİLYAR DOLAR GETİRDİM' SÖZLERİNE TEPKİ

Kendi doğal gazıımızı kullanacak vatandaşlarımızdan da ülkemizin bu değerinin keyfini huzurla güvenle çıkarmalarını istiyorum. Sürecin başından beri çabaları anlatan belgeseli TRT'de izleyebilirsiniz. Kendi doğal gazını ve petrolünüzü kullanmanız elbette önemlidir. İnsanlarımızın aklına şu soru da mutlaka gelecektir. Ülkemizin kendi gazına sahip olması benim günlük hayatıma ne katkı sağlayacak. Bu çok haklı bir sorudur. Size tabi bay bay Kemal vari yalanlarla bir şeyler söyleyecek değilim. Biz 21 yıldır bu ülkede yaptığımız her eseri, hizmeti bu soruya cevap verecek şekilde planladık. Ne diyor '300 milyar dolar Londra'da getirdim, getiriyorum' diyor. Nereye getirdik, ne sıfatın var, ne karşılığında getirdin. Esrar, eroin bunları mı, Londra'daki tüccarlara sattın. Biz ne yaptık, okul yaptık, üniversite, yurtlar, hastaneler açtık. İnşasını gerçekleştirdik. 76 üniversitesi olan ülkede, 208 üniversiteyle 81 vilayetin tamamına üniversiteleri kurduk. Hastane yaptık. Artık hastanesi olmayan il ilçe kalmadı. Terör örgütlerine göz açtırmadık. İnsanlarımızın evinde, iş yerinde emniyet içinde yaşamasını sağladık. Gabar, Cudi, Tendürek'te bütün buralarda mağaraları bu teröristlerin başına başına geçirdik. Yol, köprü, tünel, havalimanı yaptık. Yüksek teknolojiye dayalı sanayimizi, ArGe'siyle, tasarımıyla, yazılımıyla geliştirdik. Teknolojik bağımsızlığımızı kazandırdık. Konut inşa ettik, mahallelerimizi dönüştürdük. Millet bahçeleri yaptık. Şehirlerdeki hayat kalitesini yükselttik.

Çiftçilerimizin topraklarının verimini artırdık. Filyos deresini bu limanla bütünleştirdik. Burasını artık ülkemizin en önemli bir doğal gaz merkezi haline getirdik. Nükleerinden güneşine rüzgarından hidroelektriğine tüm elektrik potansiyelini harekete geçirdik. 21 yılda yaptığımız her yatırımda insanımızın hayatını kolaylaştırmış olduk. Vatandaşlarımızı hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında da asla yalnız bırakmadık. Salgın ve küresel kriz nedeniyle artan enerji fiyatlarının olumsuz etkilerini hafifletmek için doğal gazda yüzde 75 indirim uyguladık. Milletin ödemesi gereken 100 liralık faturanın 75 lirasını biz üstlendik. Karadeniz gazının ilk keşfi yapıldığında milletimize müjdeler olsun demiştik.

2 MÜJDE 

Türkiye'nin imkanlarını milletimizin her bir ferdine yansıyacak şekilde burada unutmuyoruz. Ülkemizin her bir hanesinde doğal gaz faturasını düşürecek 2 müjdeyi paylaşmak istiyorum. Birinci müjdemiz, vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı 1 yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su üretimi için gereken doğal gazın ücreti faturalardan düşürülecektir. Yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor.

"1 AY BOYUNCA TÜKETİMDEN ÜCRET ALMAYACAĞIZ"

Özellikle emeklisinden, öğrencisine tüm dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesine ücretsiz doğal gaz kullanımının önemli katkı yapacağına inanıyorum. Seçim sonrası döneminde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı olumlu şekilde tecelli edecektir. Karadeniz gazının sevincini mutluluğunu coşkusunu 85 milyon doya doya yaşayabilelim diye ilk müjdemi açıklıyorum. 1 ay boyunca tüm konutların doğal gaz tüketiminden ücret almayacağız.

Yani mutfağın ve sıcak suyun yanında ısınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamını bir ay süreyle ücretsiz yapıyoruz. Bu müjdenin de hayırlı olmasını diliyorum. Sürmekte olan ve başlatacağımız çalışmalarla milletimizin karşısında daha pek çok müjdeyle çıkacağız.

"DURMAK YOK YOLA DEVAM DERKEN BUNU KASTEDİYORUZ"

Durmak yok yola devam derken bunu kastediyoruz. Ülkemize eser kazandırma yolunda durmayacağız. Milletimize hizmet etme yolunda durmayacağız. Türkiye Yüzyılı inşası yolunda durmayacağız. Yarın değil hemen şimdi diyerek 21 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısını Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracağız. 14 Mayıs'ta tercihinizi çok iyi ölçüp tartarak yapmanızı istiyorum.

Bir ülkenin siyaset kurumu zayıf olunca herkes gözünü oraya dikiyor, terör örgütü de elini ovuşturuyor, tefeci de elini ovuşturuyor. Biz bugüne kadar milletimizle birlikte verdiğimiz mücadele ile tüm bu hevesleri kursaklarda bıraktık. Bu seçimlerde de tercihlerimizi çocuklarımızın geleceğini düşünerek yaparak, Türkiye'nin diz çökmesini bekleyenleri hüsrana uğratacağız.

"2000 MADENCİMİZİ İŞ SAHİBİ YAPACAĞIZ"

Bu arada inşallah daha önce verilmiş sözü de madencilerimizle ilgili bin kişilik eleman alımı demiştik 2000 kişi ile perçinliyoruz. 2000 madencimizi de iş sahibi yapacağız. Şu yerin altının dili olsa da konuşsa. Buralarda ne şehitler verdik. Bu şehitlerimizin emekleri, alın terleri üzerinde bu millet geleceğe yürüyor. İnşallah 14 Mayıs'ta milletimiz iyi ölçüp tartacak en iyi isabetli kararı verecektir.

Karadeniz doğal gazının ülkemiz ve milletimize tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. Konutlarda ilk 1 ay ücretsiz, 1 yıl boyunca da mutfak ve su ısıtmada kullanılacak kısmının vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Her aşamada emeği geçen bakanlarımızı, kurum yöneticilerimiz, yüklenicileri tekrar tebrik ediyorum. Bizlere bugün iki bayramı bir arada yaşatarak tarihe geçen kahramanlarımızı asla unutmayacağız. Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Karadeniz gazında tarihi gün! Erdoğan'dan çifte müjde: Konutta doğal gaz bir yıl ücretsiz

MEŞALEYİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından meşaleyi ateşledi. Erdoğan, "İşte şimdi bu yolda Allah'ın izniyle, Karadeniz doğal gazını ateşliyoruz ve milletimiz artık kendi gazını kullanmaya başlıyor. Bismillahirrahmanirahim... 85 milyonumuza hayırlı olsun, rabbim bizlere bugünleri de nasip etti, bereketi bol olsun inşallah" ifadelerini kullandı.

Karadeniz gazında tarihi gün! Erdoğan'dan çifte müjde: Konutta doğal gaz bir yıl ücretsiz

Düzenleyen:  - GÜNDEM
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...