Estetik ameliyatında doktora garanti şartı

- Güncelleme:
Estetik ameliyatında doktora garanti şartı

Gündem Haberleri

Günümüzde estetik operasyonları arttı. Yargıtay hem ameliyatı yaptıranı hem de yapanı ilgilendirecek bir karara imza attı.

YEŞİM ERASLAN'IN HABERİ - Ankara’da, küçük yaşta geçirdiği kaza sonucu burun kemiği kırılan bir kadın, nefes alma güçlüğünden kurtulmak için doktora gitti. Hekim yaptığı kontrollerin ardından estetik operasyonu önerdi. Bunu kabul ettikten sonra bıçak altına yatan hastanın nefes almasında bir değişiklik olmadığı gibi burun şekli daha da bozuldu. Ameliyattan sonra şikâyetleri daha da artan kadın, konuyu yargıya taşıdı.

Dilekçesinde “İkinci bir ameliyat olmak zorunda kaldım. Bunun için yeniden para ödedim. Kötü günler geçirerek manevi çöküntü yaşadım” ifadelerini kullanan davacı, 14 bin lira maddi, 50 bin lira da manevi tazminat istedi. Doktor ise “Sonucun iyi olması için gerekli her şeyin yapılacağı haricinde hiçbir garanti vermedim. Bu tür problemlerin olabileceğini sözlü ve yazılı olarak aktardım, onayı aldım. İlk sıkıntılar çıktığında bana başvurmadı” diyerek, davanın reddini talep etti. Tüketici Mahkemesi davalıyı haklı buldu. Kadın itiraz etti fakat Bölge Adliye Mahkemesi de farklı bir karar vermedi. Bunun üzerine dosya temyize gitti.

Davayı ele alan Yargıtay 15. Hukuk Dairesi estetik ameliyatı yapan doktorun, hastanın istediği sonucu komplikasyonlar haricinde garanti etmek zorunda olduğuna hükmederek, mahkemenin kararını bozdu.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...