Dışişleri Bakanlığı, Husi terörüne karşı Yemen'e destek verdi

Dışişleri Bakanlığı, Husi terörüne karşı Yemen'e destek verdi

GÜNDEM Haberleri

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'deki Husi terörünü şiddetle kınadı ve Suudi Arabistan öncülüğündeki operasyona destek verildiğini açıkladı.

Türkiye, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin isteği üzerine Suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Husilere karşı başlattığı askeri harekatı desteklediğini duyurdu. Suudi Arabistan, harekatı başlatmadan önce Türkiye'ye bilgi verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

HUSİLER'İN HAREKAT BAŞLATMASINI KINIYORUZ

"Yemen'de varılan tüm anlaşmaların yanısıra, 2201 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını da reddederek, Sana'dan ve Hükümet kurumlarından çekilmeyen Husi Hareketi milislerinin tek taraflı eylemlerini sürdürmesini ve meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin sığındığı ve geçici başkent ilan ettiği Aden'i ele geçirmek üzere askeri harekat başlatmasını şiddetle kınıyoruz. Bu gelişmeler sonucunda, 2011 yılında Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi çerçevesinde başlatılan siyasi geçiş süreci rayından çıkmış ve sürecin kazanımları tersine çevrilmiştir.
Bu durumun, Yemen halkının karşı karşıya olduğu vahim insani ve ekonomik sorunları derinleştireceği, terörist örgütlere istismar edebilecekleri bir zemin oluşturduğu ve uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe ciddi bir tehdit teşkil ettiği açıktır."

ASKERİ HAREKATI DESTEKLİYORUZ

"Seçimle işbaşına gelmiş meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerinden oluşan bir koalisyon gücü tarafından Husilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyor; bu harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Husi hareketini ve dış destekçilerini Yemen'de ve bölgede barış ve güvenliği tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırıyoruz."

İRAN'A DA UYARI

Açıklamada, dış destekçi ifadesi ile İran'a da isim belirtmeden, Husileri desteklemekten vazgeçme çağrısı yapıldı. Ankara,. bu ifade ile Tahran'a da diplomatik ifadelerle uyarıda bulunmuş oldu.

Dışişleri Bakanlığı, Husi terörüne karşı Yemen'e destek verdi

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...