Başıboş köpekler yüzünden kuduz riski yüksek ülkeler arasındayız

- Güncelleme:
Başıboş köpekler yüzünden kuduz riski yüksek ülkeler arasındayız

GÜNDEM Haberleri

Artan köpek popülasyonu, sık sık yaşanan saldırılar sonrası Türkiye kuduz açısından yüksek riskli ülkeler arasına alındı. Bu yüzden Türkiye’ye gelecek turistlere uyarı yapılıyor.

Türkiye’de yaklaşık 8 milyon sahipsiz hayvanın olduğu biliniyor. Sokak köpeklerinin sayısı ise her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda da sık sık tatsız olaylar yaşanıyor. Köpek saldırılarında bazen can kayıpları bazen de yaralanmalar oluyor. Vatandaş çare bulunmasını isterken bu durum Batılıların da ekmeğine yağ sürüyor. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayınladığı listeye göre Türkiye “köpek kuduzu açısından yüksek riskli ülkeler” listesinde yer alıyor. Türkiye’ye gideceklere bu konuda uyarılar yapılıyor. Ayrıca buradan götürülen köpeklerin yakından takip edilmesi ve kuduz aşısı yapılması yönünde tavsiyelerde bulunuluyor.

Başıboş köpekler yüzünden kuduz riski yüksek ülkeler arasındayız
Kırmızı ile boyanan ülkeler yüksek, turuncu orta, sarı ise kuduz vakalarında düşük risk olarak görülüyor. Beyaz yerler risk barındırmıyor.  

HOLLANDA’DA VERGİLER AĞIR

Öte yandan, birçok ülkede bu soruna ilişkin farklı uygulamalar var. ABD ve Avrupa’daki ülkelerin çoğunda “sahipsiz” olarak tanımlanan hayvanlar sokakta değil, barınaklarda tutuluyor. Örneğin; Hollanda’da 19. yüzyıldan bu yana köpekler toplanıp kısırlaştırılıyor ve üremelerinin önüne geçiliyor. Petshop’larda satılan hayvanlar ise büyük vergilere tabi tutuluyor.

İNGİLTERE VE ABD UYUTUYOR

İngiltere’de her yıl 100 binin üzerinde köpek barınağa götürülüyor. Eğer bir köpek, sahibi tarafından yedi gün içinde alınmazsa uyutuluyor. ABD’de de bu süre eyaletlere göre değişse de sonucu yine İngiltere’deki gibi oluyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...