AK Parti'den 'seçim ertelenecek' iddialarına cevap: Cumhurbaşkanının erteleme yetkisi yok

AK Parti'den 'seçim ertelenecek' iddialarına cevap: Cumhurbaşkanının erteleme yetkisi yok

GÜNDEM Haberleri

Millet İttifakı, erken seçim taleplerine cevap alamayınca seçim güvenliği tartışmasına başladı. AK Parti ve MHP'den bu duruma tepki geldi.

Ebru Karatosun | ANKARA

Millet ittifakı cephesi önce erken seçim çağrısı yaptı, buradan bir sonuç alamayınca, seçim güvenliği tartışmaları başlattı. Son olarak da seçimlerin ertelenmesine yönelik iddialar dolaşıma sokuldu. Muhalefet kulislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krizi gerekçe göstererek seçimleri altı ay erteleyebileceğine yönelik iddialar tartışılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Seçimleri erteleyebileceklerine inanmıyorum” dedi. 
 

“SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ GÖRME TELAŞI”

AK Parti ve MHP’den bu tartışmalara sert tepki geldi. Cumhur İttifakı’nın hukukçu kurmayları, seçimleri erteleme yetkisinin sadece Meclis’te olduğunu, bunun da ancak savaş sebebiyle olabileceğini hatırlattı. Hukukçu kurmaylar, “Anayasanın hiçbir yerinde Cumhurbaşkanının seçimleri erteleme yetkisi yok. Boş iddialarla gündem meşgul ediliyor. Önce erken seçim dediler, sonuç alamadılar. Sonra seçim güvenliğini tartışmaya açtılar. Şimdi de seçimlerin ertelenmesine yönelik iddiaları piyasaya sürdüler. Bunların tamamı seçimi kaybedeceklerini görmelerinin telaşıdır” değerlendirmesini yaptı. 
 

ALİ İHSAN YAVUZ: “YENİ YENİ KONULAR BULDULAR”

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, CHP’nin çırpındığını ifade ederek, “CHP ve CHP'nin peşine takılanlar, uzun bir süre "Erken Seçim" söylentisi ile Türkiye'nin gündemini meşgul ettiler. Baktılar ifade tutmadı bu sefer 'Hemen seçim' şeklinde değiştirdiler. O da tutmayınca, daha doğrusu o ifadenin de alıcısı çıkmayınca 'Derhal seçim', 'Şimdi seçim' gibi ifadeleri tespih çeker gibi tekrar edip durdular. Baktılar hiçbir çeşidi işe yaramıyor bu sefer de o konuyu kenara bırakıp kendilerine, aslı astarı olmayan yeni yeni konular buldular” dedi. 
Yavuz, şunları aktardı:
 

"YİNE BİR TEZGAH PEŞİNDELER Mİ?"

“CHP, bugünkü haliyle, bir şey üretmek için değil, bu ülkede hiç bir şey üretilmesin diye mücadele eden bir organizasyona dönüşmüştür. Kafa karıştıralım, kargaşa çıkaralım, gündemi meşgul edelim, yapılanları değersizleştirelim ve yapılacak olanlara engel olmaya çalışalım, derdindedirler. CHP'nin hem de en hassas ve en duyarlı olduğumuz bir konuda bile bize karşı zamansız, gereksiz ve yersiz bir karşı saldırıya geçmiş olması doğrusu bana, 'Bunlar acaba yine bir tezgah peşindeler mi?' diye düşündürüyor.

 
"HANGİ BİRİ DOĞRU Kİ BU DOĞRU OLSUN"

Çünkü biz, güvenlikli bir seçim sürecini en fazla dert edinen bir partiyiz. ‘Milli irade en gerçekçi şekilde sandığa yansısın, sandığa nasıl yansımışsa da öyle sandıktan çıksın, sandıktan çıkana da herkes rıza göstersin’ diye isteyen, hatta bunun kavgasını veren bir partiyiz. Şu sıralar, seçimlerin erteleneceğine dair yorum ve söylemlerde bulunmaya başladılar. Biz buna cevap vermeyi bile aslında zül sayarız. Hangi biri doğru ki bu doğru olsun. Deveye sormuşlar boynun niye eğri, nerem doğru ki demiş. Adeta o misal bunların ki. Seçimler 2023 Haziran'ında yapılacak. Bunu başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hepimiz en üst perdeden hep söyledik.”
 

FETİ YILDIZ: HER ŞEYLERİ YALAN BUNLARIN

Seçimlerin 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını vurgulayan MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da, “Seçim tarihi belli. Sayın Cumhurbaşkanı ve liderimiz Devlet Bahçeli de söyledi” dedi. Yıldız, “Her şeyleri yalan bunların. Buradan da bir umutları var. 6’lıyı bir arada tutmaya çalışıyorlar. 1 sene sonra seçim var zaten. Bunların her dediğini ciddiye alamayız” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...