AFAD iki büyük depremin şiddetini açıkladı, artçı uyarısında bulundu: Büyüklüğü 5 ve üzerine çıkabilir

Düzenleyen:
- Güncelleme:
AFAD iki büyük depremin şiddetini açıkladı, artçı uyarısında bulundu: Büyüklüğü 5 ve üzerine çıkabilir

GÜNDEM Haberleri

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin 14'üncü gününde bölgedeki artçı sarsıntılar sürüyor. Birçok kentte binlerce binanın yıkılmasına neden olan, arkasında bir o kadar da ağır hasarlı bina bırakan depremlerin şiddetine değinen AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Tatar, "Şiddet ölçüsüne baktığımızda en büyük ölçü 12’dir. Bu yaşadığımız 7,7’lik depremin şiddeti 11’dir. Daha sonrasında oluşan 7,6 büyüklüğündeki depremin şiddeti ise yoğun olarak değerlendirilen 10 şiddetine karşılık gelmektedir” diye konuştu.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük deprem Türkiye'yi adeta hüzne boğdu. Binlerce bina yerle bir oldu, enkaz altında kalan çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti. Bölgede arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, bölge halkı sürekli meydana gelen artçılar nedeniyle diken üstünde. 6 Şubat sonrası artçı sarsıntıların sayısının 6 bini geçtiğini belirten AFAD Deprem ve Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

"ARTÇI SARSINTI SAYISI 6 BİNİ GEÇMİŞ DURUMDA"

6 Şubat'ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde gerçekleşen depremlerin sıra dışı olduğunu dile getiren Tatar, “Şu ana kadar her iki depremin oluşturduğu artçı sarsıntı sayısı 6 bini geçmiş durumda. Artçı sarsıntı sayısı 6 bin 40’a ulaştı. Bunlar arasında 3 ile 4 arasında olanlar 1.628, 4 ile 5 arasında olanlar 436 ve 5 ile 6 arasındaki büyüklükteki sarsıntılar 40 adet olarak ölçüldü. Bunun dışında bir de 6,6 büyüklüğünde sarsıntı var" dedi.

"ARTÇILARIN BÜYÜKLÜĞÜ 5 VE ÜZERİNE ÇIKABİLİR"

"Baktığınızda 5 ile 6 adet artçı sayısı son 4 ayda yaşadığımız İzmir ve Düzce’deki depremlere denk geliyor" diyen Tatar, "Dün de Göksun merkezli 5,1 büyüklüğünde artçı meydana geldi. Bu durum yöredeki travma içinde olan vatandaşları tedirgin ediyor. Bu büyüklükteki depremler sonrasında artçı sarsıntılar devam edecek. Artçı sarsıntıların büyüklüğü 5 ve üzerine çıkabilir. Bundan dolayı hasarlı binalardan uzak durulması ve hasarlı binalara girilmemesi son derece önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

"HER 3-4 DAKİKADA BİR ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ"

Tatar, şu ifadeleri kullandı: AFAD’ta Türkiye Deprem İzleme ve Değerlendirme Merkezinde yılda ortalama 24 bin civarında deprem ölçümü yapıyoruz. Fakat şu ana kadar olan artçı sayısına baktığımızda yıl içinde 4 ay içinde kaydettiğimiz sayıyı geçen 13 gün içinde kaydettik. Kaba şekilde hesaplandığında her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliriz.

AFAD iki büyük depremin şiddetini açıkladı, artçı uyarısında bulundu: Büyüklüğü 5 ve üzerine çıkabilir

DEPREMLERİN ŞİDDETİNİ AÇIKLADI

Yaşanan iki depremin şiddetinin aşırı ve yoğun olarak değerlendirildiğini aktaran Tatar, “Biz depremi bir büyüklüğü ile ve oluşturduğu şiddetle ölçüyoruz. Şiddet ölçüsüne baktığımızda en büyük ölçü 12’dir. Bu yaşadığımız 7,7’lik depremin şiddeti 11’dir. Bu şiddet aşırı olarak değerlendirilir. Daha sonrasında oluşan 7,6 büyüklüğündeki depremin şiddeti ise yoğun olarak değerlendirilen 10 şiddetine karşılık gelmektedir” diye konuştu.

Deprem sonrası açığa çıkan enerjinin Haiti’de gerçekleşen deprem ile kıyaslandığında 15 kat daha fazla olduğunu belirten Tatar, şu ifadelere yer verdi:

“Depremler sonucunda ortaya çıkan enerji miktarı 30 katrilyon jule kadar çıkmış durumda. Kabaca kıyaslayacak olursak bir atom bombasının enerjisi 15 trilyonken bu depremlerin değeri 30 katrilyona kadar çıkıyor. Yine 7 büyüklüğünde meydana gelen ve yıkıcı etkisini gösteren Haiti depreminde ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü de 2.1 katrilyon jul olarak hesaplanmış durumda.

Özellikle sosyal medyada sıklıkla paylaşılan görüntülerden bir tanesi, deprem sırasında gökyüzünde şimşek çakmasına benzer yoğun bir ışık kütlesinin oluştuğunu görürsünüz. Bunlar son derece olağan görüntülerdir. 8-9 kilometre derinlikte yer kabuğu bir fay boyunca kırılıyor ve bu kırılma sürtünme düzlemi boyunca ilerliyor. Bu kadar büyük sürtünme etkisi ile bu fayın kırıldığı hat boyunca şiddetli şekilde şimşek çakmasına benzer ışık kütlesinin oluşması doğaldır.” (İHA)

Düzenleyen:  - GÜNDEM
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...