Üreticilerinden kırmızı ete zam uyarısı! İthalatın küçük işletmelere faydası yok

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Üreticilerinden kırmızı ete zam uyarısı! İthalatın küçük işletmelere faydası yok

Ekonomi Haberleri  / Anadolu Ajansı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ithalata rağmen yükselen et fiyatlarını değerlendirdi. Üreticiler, ithalatın küçük işletmelere faydası olmadığını söyleyerek, fiyat dalgalanmalarının önüne geçilebilecek yolu açıkladı.

Kırmızı et fiyatları, ithalata rağmen yükselmeye devam ediyor. Et piyasası sübvansiyonlarla dengelenmeye çalışılsa da milyonlarca dolarlık ithalata rağmen kırmızı et fiyatlarına yüzde 85 oranında zam geldi. Et fiyatlarında yaşanan artışın ardından üreticiler kırmızı ete zam uyarısı yaptı. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ithalatın küçük işletmelere faydası olmadığını söyleyerek, fiyat dalgalanmalarının önüne geçilebilecek yolu açıkladı.

İTHALATIN PİYASAYA OLUMLU ETKİSİ YOK

Kırmızı et fiyatlarına ve büyükbaş hayvancılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulunan Bülent Tunç, bu yıl yurt dışından yaklaşık 800 bin canlı büyükbaş hayvan getirildiğini söyledi. İthal edilen canlı hayvanların küçük işletmelere bir faydası olmadığını söyleyen Tunç, "Bu nedenle piyasaya olumlu etkisini göremiyoruz. Büyük işletmelerin ithalat izni var." diye konuştu.

İTHALATA RAĞMEN FİYATLAR YÜKSELDİ

Kırmızı et fiyatlarındaki fiyat artışlarına dikkati çeken Tunç, şu değerlendirmede bulundu:

"Yapılan canlı hayvan ithalatına rağmen fiyatlar yükseldi. Kilogramı 120 liraya mal edilen ithal canlı hayvanlar, küçük işletmelere yaklaşık 200 liradan satılıyor. Büyük işletmeler hayvanları kendi iş yerlerinde değerlendiriyor. Kalan kısmı ise besiciye pahalı fiyattan satılıyor. Bu durum iç piyasada fiyatları artırıyor. Kısa süre önce 220 lira olan ortalama kilogram başına et kesim fiyatı 300 liraları gördü. Küçük işletmecilerin elindeki hayvan sayısının artması lazım. Getirilen canlı hayvanlar küçük işletmecilere de dengeli dağıtılırsa fiyat dalgalanmalarının önüne geçilebilir."

KÜÇÜK İŞLETMELER DİKKATE ALINMALI

Küçük işletmelerin piyasada rekabetçi konuma gelmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, ülkede sektörün de küçük işletmeleri düşünerek hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Tunç, dünyada 20 bin baş hayvana sahip işletme bulunmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Ülkemizde büyük işletmelerin hayvan sayısı giderek artıyor. Bu işletmeler hayvanı, hatta yemi bile dışarıdan getiriyor. Ayrıca bu işletmelere destek verildiğinde kamu kaynakları da yanlış kullanılmış oluyor. Büyük işletmeler ithal getirdikleri canlı hayvanlarla üretime katkı sağlamıyor. Ülkede hayvan işletmelerinin küçük çaplı olması ve bunun teşvik edilmesi lazım."

HAYVAN SAYISI ARTARSA FİYAT DALGALARI YAŞANMAZ

Tunç, hayvancılık sektörünün rekabet koşullarının de iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Sektörde hayvan sayısının artması için çalışıldığını vurgulayan Tunç, şunları kaydetti:

"Sektöre sağlanan destekler üreticilerimize faydalı oluyor. Verilen destekleri de düşündüğümüzde sektörün büyümesi gerekiyor ancak özellikle hayvan sayısının artmaması büyük bir sorun. Hayvan sayısında kalıcı bir artış yaşandığında kırmızı et fiyatlarında da bu tarz dalgalanmalar yaşanmayacaktır."

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...