'Tavşanlı leblebisi'nin kokusu dünyaya yayılıyor

Düzenleyen:
'Tavşanlı leblebisi'nin kokusu dünyaya yayılıyor

Ekonomi Haberleri

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, yılda ortalama 15 bin ton üretilen, uluslararası ödüle sahip, coğrafi işaret ve marka tescilli leblebinin 4 bin tonu ihraç ediliyor.

Baharat, şeker ve çikolata ile tatlandırarak karamellisinden karanfillisine, sakızlısından, kahvelisine, tarçınlı, limonlu ve acılısına kadar leblebinin 43 çeşidini yapan Tavşanlılı üreticiler, "yarım çeşit" olarak nitelendirdikleri kırık leblebiyle birlikte 43,5 çeşit leblebi ürettiklerini söylüyor.

Leblebi imalatçısı Ahmet Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak Şeyh Murat Gazi tarafından yaklaşık 700 yıl önce nohuttan uzun bir işlem sonucu üretilen leblebinin, kuşaktan kuşağa aktarılarak bugüne geldiğini söyledi.

"Nohut yaklaşık 3 ayda leblebiye dönüşüyor"

Korkmaz, leblebinin büyük emeklerle yaklaşık 3 ayda elde edildiğini belirterek, üretim sürecini şöyle anlattı:

"Önce tarlada yetişen nohut fabrikaya gelir. Burada elekten geçirilen nohutlar 7, 8, 9 kalibre olarak ayrılır. Daha sonra nohutlar salamuraya gönderilerek yaklaşık 2 ay dinlendirilir. Bu süreçte de nohutların durumuna göre birkaç kez tav yapılır. Dinlendirme sürecinin ardından nohutlar son kez tav yapılarak leblebiye dönüşür. Daha sonra bu leblebiler talebe göre çeşitlendirmek için tekrar işleme tabi tutulur. Tüm bu işlemler sonucunda nohut yaklaşık 3 ayda leblebiye dönüşüyor. Leblebi geçmişte geleneksel yöntemlerle üretiliyordu. Şimdilerde ise üretimde kullanılan malzemeler teknolojinin gelişmesine göre değişebiliyor. Bugün geldiğimiz noktada artık son teknolojiye göre üretim yapabiliyoruz." 

15 bin ton leblebinin 4 bin tonu ihraç ediliyor

Tavşanlı Leblebiciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Mustafa Sarı da Tavşanlı leblebisinin artık birçok ülkeye ihraç edildiğine belirtti.

Sarı, "Türkiye'de üretim özellikleri ve yöntemleriyle yöresel işaret tescil belgesi bulunan leblebi, Fransa'nın başkenti Paris'te 'International Trophy For Quality New Millenium Award' ödülüyle dünyaya açılma imkanı buldu. Tavşanlı leblebisi bugün pek çok ülkeye ihraç noktasına geldi. İlçede üretilen yaklaşık 15 bin ton leblebinin 4 bin tonu Balkan ülkeleri başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ülkelerine yoğunlukla ihraç ediliyor." dedi.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...