Son dakika! Diyarbakır'da konut seferberliği... Bakan Kurum: 27 bin konutun yapımına başlandı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Son dakika! Diyarbakır'da konut seferberliği... Bakan Kurum: 27 bin konutun yapımına başlandı

Ekonomi Haberleri

Son dakika haber: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Başkanlığı’ndaki toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum konuşmasında, 27 bin konutun yapımına başlandığını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği BakanıMurat Kurum, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Başkanlığı’ndaki toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Deprem konutlarına ilişkin de bilgi veren Bakan Kurum, "Toplamda 27 bin 253 konutun sahada fiilen yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız." dedi.

DİYARBAKIR'DA 21 BİN KONUT YAPILACAK

"Konut seferberliği için çalışmalar başladı." diyen Kurum, "Mikro bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda yapım sürecini başlattık. Diyarbakır'da 18 bin konut ve 3 bin köy konutu olmak üzere toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri istişare ettik. Uzman ekipler TOKİ ile birlikte bir master plan çerçevesi içinde Diyarbakır'ın kültür ve ruhunu bu plana yansıtacağız." ifadelerini kullandı.

"27 BİN 253 KONUTUN YAPIMINA BAŞLANDI"

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti:

Toplamda 27 bin 253 konutun sahada fiilen yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş zamanlı olarak yürüyecek bu süreç. Diyarbakır'da şehrin geleceğine ilişkin tüm esnaf için yerleri belirleceğiz tüm sektörler için. Gelen talep doğrultusunda valilik çalışacak. Rezerv alanları belirleyeceğiz. Esnafımızdan gelen talepler doğrultusunda yapacağız. Şehrin kültürüne uygun, avlulu bir anlayışla yapacağız.

Diyarbakır bir yanda Dicle bir yanda Ulu Camisi ile atalarımızın bize emaneti. 7'den 70'e dillerin dinlerin yaşadığı Diyarbakırımızı aynı kültürü ile geleceğe taşımak amacı ile çalışacağız. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların restorasyon süreci kaldığı yerden devam edecek. Tarihi hanlar hamamlar zarar gören ne var ise aslında uygun bir şekilde ayağa kaldıracağız. Sur'da yaptığımız anlayış ile zarar gören tüm alanları aynı anlayış ile ayağa kaldıracağız.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...