Son Dakika! Bakan Işıkhan zam oranını değerlendirdi: Memuru enflasyona karşı koruyacağız

Düzenleyen: / Kaynak: türkiyegazetesi.com.tr
- Güncelleme:
Son Dakika! Bakan Işıkhan zam oranını değerlendirdi: Memuru enflasyona karşı koruyacağız

Ekonomi Haberleri  / türkiyegazetesi.com.tr

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gelecek iki yılda alacağı zam oranları Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından açıklandı. Heyetin açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan ilk açıklama geldi.

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yılları arasında alacağı zam oranını belirleyecek 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme çerçevesinde alacağı zam oranı belli oldu. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, hükümetin 17 Ağustos'ta yaptığı 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklifini aynen kabul etti.

MEMURU ENFLASYONA KARŞI KORUYACAĞIZ

Zam oranlarının belli olmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan ilk açıklama geldi. Kararın hayırlı olmasını dileyen Bakan Işıkhan, "Kamu çalışanlarını enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz" dedi. Bakan Işıkhan'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

ÖNEMLİ KAZANIMLARA İMZA ATTIK

"Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yılları kapsamındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 7. Dönem Toplu Sözleşmemiz kapsamında Hakem Heyeti; 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için yüzde 6+5 zam oranı üzerinde karar kılmıştır. Özellikle kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attığımız Toplu Sözleşmemizin, başta kamu çalışanlarımız, kamu emeklilerimiz ve aileleri olmak üzere çalışma hayatımızın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum.

Süreci karşılıklı anlayış, istişare ve nezaket ilkelerimiz çerçevesinde yürüten Konfederasyonlarımız ve genel yetkili sendikalarımıza, emek veren tüm komisyonlara ve müzakere heyetlerine teşekkür ediyorum. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz."

https://twitter.com/isikhanvedat/status/1697212347603984533

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: türkiyegazetesi.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...