NATO’dan Akdeniz’de nükleer tatbikat

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
NATO’dan Akdeniz’de nükleer tatbikat

DÜNYA Haberleri  / Anadolu Ajansı

NATO, her yıl düzenlenen rutin tatbikatın gelecek hafta Akdeniz üzerinde düzenleneceğini aktardı. "Steadfast Noon" adlı nükleer tatbikatta uzun menzilli bombardıman uçakları da kullanılacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konu hakkındaki açıklamasında, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı, NATO'nun nükleer silahlarının saldırganlığı caydırmada oynadığı önemli rolü hatırlatmaktadır." ifadesini kullandı.

AKDENİZ’DE DÜZENLENECEK

Stoltenberg, NATO'nun her yıl ekim ayında yaptığı rutin tatbikatın gelecek hafta İtalya, Hırvatistan ve Akdeniz üzerinde düzenleneceğini aktardı. Tatbikatın NATO'nun nükleer caydırıcılığının güvenilirliğini, etkinliğini ve güvenliğini sağlayacağını belirten Stoltenberg, "Steadfast Noon" tatbikatının NATO'nun tüm müttefiklerini koruyup savunacağına dair net bir mesaj göndereceğini kaydetti.

BOMBARDIMAN UÇAKLARI KATILACAK

Tatbikata çok sayıda savaş jeti, gözetleme uçakları ve tanker uçakların yanı sıra uzun menzilli bombardıman uçakları B-52'lerin katılması bekleniyor.

"Steadfast Noon" tatbikatı her yıl farklı bir NATO ülkesinin ev sahipliğinde düzenleniyor.

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...