Hava kirliliğine karşı dikkat çeken uygulama: Evlerinden dışarı çıkanlar denetlenecek

- Güncelleme:
Hava kirliliğine karşı dikkat çeken uygulama: Evlerinden dışarı çıkanlar denetlenecek

DÜNYA Haberleri

Şehirdeki hava kirliliğinin önlemek için kamu personelinin 2 ay boyunca evden çalışmasına karar verildi. Endonezya’nın başkenti Cakarta'da hayata geçirilen uygulamayla, kamu personelinin gereksiz yere evlerinden ayrılması da engellenecek.

Bloomberg'in haberine göre, Cakarta’nın Geçici Valisi Heru Budi Hartono’nun talimatıyla getirilen uygulama kapsamında kamu personeli, şehirdeki hava kirliliğini önlemek adına evden çalışacak. Kamu personelinin yarısı, bugünden itibaren 2 ay boyunca, yüzde 25’i ise önümüzdeki aydan 21 Ekim’e kadar evden mesai yapacak. Personelin, gereksiz yere evlerinden ayrılmalarını engellemek adına denetleme getirileceği bildirildi.

YOĞUN ÖKSÜK KRİZLERİNE SEBEP OLUYOR

Söz konusu kararın, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun son haftalarda yaşadığı yoğun öksürük krizlerinin sebebi olarak gösterilen başkentteki hava kirliliğinin önüne geçmek adına alındığı belirtildi. Yetkililer, başkenti saran kirli havanın, 5-7 Eylül'de yapılacak Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi’ne gölge düşürmesinden endişe ediyor.

HAVA KİRLİLİĞİ EN YÜKSEK ŞEHİRLERDEN

Hükümet, çevre kirliliği vergisi getirmeyi ve fabrikalarda denetimi artırmayı planlıyor. 10 milyon nüfusa sahip başkent Cakarta, hava kalitesi şirketi olan IQAir tarafından hava kirliliği en yüksek şehir olarak seçilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...