Hamas’tan İsrail’e ‘üst düzey’ darbe! Tabur komutanı ve çok sayıda subay öldürüldü

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Hamas’tan İsrail’e ‘üst düzey’ darbe! Tabur komutanı ve çok sayıda subay öldürüldü

Dünya Haberleri  / Türkiye Gazetesi

İsrail’e karşı Gazze’de güçlü bir direniş gösteren Hamas, işgal ordusuna bir büyük darbe daha vurdu. İsrail kanadından yapılan açıklamaya göre, dün Gazze’in kuzeyindeki bir çatışmada 5'i subay, 8 asker öldürüldü. Ölenler arasında Golani Tugayı'nın 13. Taburu komutanı Almog'dan Yarbay Tomer Grinberg'in de olduğu açıklandı. İşte savaştan dakika dakika öne çıkan gelişmeler…

İşgalci İsrail ordusunun, 7 Ekim’de Hamas’ın Aksa Tufanı operasyonunu gerekçe göstererek başlattığı karşı saldırı, soykırım ve işgale dönüştü.

İşgal ordusunun Gazze’de sivil yerleşim yerlerine yönelik on binlerce ton bomba kullanarak düzenlediği saldırılarda 20 bine yakın masum Filistinli hayatını kaybetti. 50 binden fazla insan ise yaralandı.

Hastane, ambulans, okul, ibadethane ve mülteci kampı ayırt etmeksizin kentteki kamu alanlarına bomba yağdıran İsrail dünyanın gözü önünde savaş suçları işlemeye devam ediyor.

Ancak işgal güçleri kuşatma altına aldığı Gazze'de istediği ilerleyişi sağlayabilmiş değil. Hamas’tan beklemediği bir dirençle karşılaşan İsrail, savaşın başından beri çok sayıda üst düzey askerini çıkan çatışmalarda kaybetti. Bölgede çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken İsrail ordusu, dün de Hamas’tan büyük bir darbe yedi.

TABUR KOMUTANI VE ÇOK SAYIDA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre; dün Gazze Şeridi'nin kuzeyinde çıkan çatışmalarda İsrail ordusundan 5'i subay, 8 asker öldü. Ölenler arasında Golani Tugayı'nın 13. Taburu komutanı Almog'dan Yarbay Tomer Grinberg'in de olduğu açıklandı.

ÖLEN ASKER SAYISI 113’E YÜKSELDİ

Açıklamada ayrıca Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin son ölenlerle 113'e çıktığı, 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden asker sayısının ise 442 olduğu belirtildi.

Hamas’tan İsrail’e ‘üst düzey’ darbe! Tabur komutanı ve çok sayıda subay öldürüldü

İSRAİLLİ YARALI ASKER SAYISI

İsrail ordusu, daha önce Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 105'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 434 askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Saldırılarda şimdiye kadar yaralanan asker sayısının ise 1687'ye ulaştığı, bunlardan 263'ünün durumunun ağır olduğu kaydedildi.

İşte Hamas-İsrail savaşında dakika dakika yaşananlar…

16:39 Filistinli insan hakları örgütü Al-Haq ile İngiltere merkezli Küresel Hukuki Eylem Ağı (GLAN), uluslararası hukuku ve yasaları ihlal ederek İsrail'e silah satışlarının askıya alınması yönündeki talepleri göz ardı ettiği gerekçesiyle İngiltere aleyhine yasal işlem başlattı

16:36 Hizbullah Hareketi, Lübnan sınırından İsrail'e ait sınır üzerinde yer alan 4 askeri noktaya "Burkan füzesi" ve uygun silahlarla saldırı düzenlediğini duyurdu.

16:34 İsrail ordusu, basın faaliyetleri çerçevesinde İsrailli bir gazeteciye Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıda, "bebek ve çocukları öldürüp çamaşır ipine astığı" yalanını anlatırken olayın asılsız olduğu netleşmesine karşın düzeltme yayınlayıp özür dilemedi.

16:24 Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı son 24 saatte 196 artarak 18 bin 608'e yükseldi

16:14 Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: İsrail ordusu, Kemal Advan Hastanesi'ndekileri "canlı kalkan" olarak kullanıyor

15:00 Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail ordusuna, Gazze Şeridi'nde kalmayı sürdürdüğü sürece, "kayıplarının faturasının artacağı" uyarısında bulundu.

14:43 İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İngiltere Direktörü Yasmine Ahmed, İngiltere'nin kendi yasaları uyarınca, "İsrail'e silah ve askeri teçhizat lisanslarını derhal askıya alması" gerektiği çağrısında bulunarak, bunu yapmadığı takdirde kendi yasalarını ihlal etme ve ağır ihlallere ortak olma riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısını yaptı.

14:31 İsrail'in iki ayı aşkın süredir bombaladığı ve yakıt girişini engellediği Gazze Şeridi'nde, bölgenin su ihtiyacını karşılamada tek kaynak olan su kuyularının çalışması için gerekli akaryakıtın bulunamaması nedeniyle kuyulardan su çıkarma işleminin her an durabileceği bildirildi.

14:25 İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'e, sivillerin korunmasının ve Gazze'ye insani erişimin arttırılmasının İtalyan hükümeti için "mutlak öncelik" olduğunu söyledi.

14:17 Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, "Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor. BM Güvenlik Konseyi (BMGK), şu ana kadar şiddeti durdurmayı başaramadı." dedi.

14:01 Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail ordusuna ait 10 tank ve aracı hedef aldıklarını duyurdu.

13:57 İsrail'in iki ayı aşkın süredir yoğun şekilde saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde çocuklar için gerekli aşıların tamamen tükendiği bildirildi.

13:11 İsrail'in Gazze Şeridi'ni hedef alan saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen ve bölgenin güneyindeki çadırlarda kalan Filistinliler, soğuk hava ve yağışların başlamasıyla ağır yaşam koşullarının daha da zorlaştığını ifade ediyor.

13:10 Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin baskın düzenlediği Kemal Advan Hastanesi'nde 5 sağlık personeli ile hastayı ateşli silahla yaraladığını bildirdi.

13:05 Filistin Yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in Gazze'de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü bombalamalara ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladı ve bu sözlerin bağlayıcı eylemlere dönüştürülmesini talep etti.

12:32 İsrail basınına göre 7 Ekim'de İsrailli bazı asker ve siviller "dost ateşiyle" öldü

12:21 İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 1 gazeteci daha hayatını kaybetti.

12:14 Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, "(Gazze'de) İhtiyaç duyulan geçici (insani) ara değil, kalıcı ateşkestir." dedi.

12:00 BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi: Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor. BM Güvenlik Konseyi, şu ana kadar şiddeti durdurmayı başaramadı.

11:58 Gazze Şeridi'nin kuzeyinde çatışmalarda İsrail ordusundan bir albay ve yarbayın bulunduğu 5'i subay, 10 İsrail askeri öldürüldü.

10:49 İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde 3 evi bombalayarak, 7 Filistinliyi öldürdüğü ve bazılarını yaraladığı bildirildi.

09:46 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 8 Ekim'den bugüne kadar 1047 Türk vatandaşı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı ve aile yakınlarının Gazze'den tahliye edildiğini bildirdi.

09:43 Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesinde, "Gazze'de daha fazla insani ara verilmesi" çağrısı yaptı.

09:31 Gazze Şeridi'nin kuzeyinde çatışmalarda İsrail ordusundan 5'i subay, 8 askerin öldüğü belirtildi.

08:58 İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırılar aralıksız devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampında yer alan Kasasib bölgesine düzenlediği baskınının ardından bölgede oluşan yıkım görüntülendi.

07:43 İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine yönelik saldırılarına, genişleterek devam etti.

07:23 Filistin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

04:14 İsrailli iki bakan, ABD Başkanı Joe Biden'ın "İsrail'in, Gazze'de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü bombalamalar sebebiyle dünyanın desteğini kaybetmeye başladığı şeklindeki" açıklamalarına yanıt olarak yaptıkları ilk resmi yorumda, Tel Aviv'in, "bir Filistin devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğini" kaydetti.

03:42 Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsviçre'nin, kuruluşa yapılan yardımı kesme hamlesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, İsviçreli yetkililerin, fikirlerini değiştireceğini umduğunu belirtti.

02:29 İsrail hükümetinin, Gazze'de çoğu kadın ve çocuk 18 bin Filistinlinin ölümüne yol açan saldırısı için hazırladığı yaklaşık 8 milyar dolarlık bütçesi, yasadışı Yahudi yerleşim yerlerinin payının "güvenlik" gerekçesiyle artırılması karşısında hararetli tartışmaların gölgesinde İsrail Meclisi'nde komisyondan geçti.

01:54 ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'e olan güçlü desteklerini sürdüreceklerini, ancak Gazze'deki İsrail saldırılarında sivillerin hayatının korunması noktasında İsrail'in daha hassas olması gerektiğini söyledi.

00:56 Almanya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısı oylamasında çekimser kaldı.

00:43 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını 10 "hayır" oyuna karşı 153 oyla kabul etti.

00:42 İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinin çeşitli beldelerine yaptığı baskında 1'i çocuk 5 Filistinliyi yaraladı.

00:01 Mısır, İsrail'in sahadaki tüm uygulamalarının Filistinlileri topraklarından tehcir etme planlarını doğruladığını duyurdu.

Hamas’tan İsrail’e ‘üst düzey’ darbe! Tabur komutanı ve çok sayıda subay öldürüldü

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200'ü kadın olmak üzere, 18 bin 412 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana, 113'ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 442 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım'da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani arada" 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 282 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan'daki Hizbullah'ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze'de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Ali13 Aralık 2023 16:45

Canı cehenneme it sürüsü

Anonim13 Aralık 2023 13:31

Zalimler için yaşasın Cehennem. Zalimler için yaşasın Cehennem. Zalimler için yaşasın Cehennem. Evet. Tükürün zalimlerin o hayasız yüzüne. Tükürün.

Sonraki Haber Yükleniyor...