Güney Kore'de beyin yiyen amip alarmı! İlk ölüm gerçekleşti, işte belirtileri

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Güney Kore'de beyin yiyen amip alarmı! İlk ölüm gerçekleşti, işte belirtileri

DÜNYA Haberleri

Güney Kore'de 'beyin yiyen amip' salgınına yakalanan bir kişi öldü. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı, baş ağrısı, ateş, kusma, konuşma bozukluğu gibi semptomlar gösteren kişinin 'beyin yiyen amip' nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

İlk olarak ABD'de tespit edilmişti, beyin yiyen amip  yüzünden ilk ölüm ise Güney Kore'de yaşandı. Bu haberin ardından herkes tedirgin olmaya başladı. Nasıl bulaştığı, tedavisinin olup olmadığı merak konusu. Gelen ilk bilgiler arasında kısa sürede öldürdüğü yer alıyor.

DURGUN SULARDA YAŞIYOR, BURUNDAN İNSAN BEYNİNE GİRİYOR

Güney Kore, "beyin yiyen amip" olarak da bilinen çamurlu su, göl ve yüzme havuzu gibi durgun sularda yaşayan ve burundan insan beynine giren "Naegleria fowleri" kaynaklı ilk ölüm vakasının kayda geçtiğini duyurdu.

4 AY ÖNCE TAYLAND'DAN GELDİĞİ AÇIKLANDI

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı'ndan (KDCA) yapılan açıklamada, "Kısa bir zaman önce yurt dışından dönen serebral menenjitli bir hastada Negleria fowler enfeksiyonu olduğu ilk kez doğrulandı" ifadeleri kullanıldı. Geçtiğimiz 10 Aralık'ta Güney Kore'ye dönen ve 21 Aralık'ta hayatını kaybeden hastanın öncesinde 4 ay süreyle Tayland'da bulunduğu ve burada baş ağrısı, ateş, kusma, konuşma bozukluğu gibi semptomlar gösterdiği öğrenildi.

BEYİN YİYEN AMİP BELİRTİLERİ NELER?

"Beyin yiyen amip" olarak da bilinen Naegleria fowleri, çamurlu su, göl ve yüzme havuzu gibi durgun sulardan bulaşıyor. Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olan Naegleria fowleri, burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Vakaların çoğunda kısa süre içinde bilinç bulanıklığı, koma ve ölüm meydana geliyor. Naegleria fowleri sıcağı seven bir amip olduğu için küresel ısınma nedeniyle vakalarda artış beklendiği biliniyor.

Düzenleyen:  - DÜNYA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...