Fildişi Sahili'nde dang humması salgını ilan edildi! Sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor

Düzenleyen: / Kaynak: AA
Fildişi Sahili'nde dang humması salgını ilan edildi! Sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor

DÜNYA Haberleri  / AA

Fildişi Sahili'nden korkutan bir haber geldi. Ülkede dang humması salgını ilan edildi. İnsanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşan hastalık nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken Fildişi sahilinde bir salgın daha ortaya çıktı. Sivrisineklerden bulaşan hastalık yaz aylarınn gelmesi ile korkuttu. Ülkede salgının etkili olmasının ardından hükümetten açıklama geldi. Ülkede 12 dang humması vakasına rastlandığı ve salgın ilan edildiği duyuruldu.

Açıklamada, 1 kişinin hayatını kaybettiği salgınla mücadelede gerekli tüm önlemlerin alınacağı kaydedildi.

2019'DA 2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Fildişi Sahili'nde en son 2019'da ilan edilen dang humması salgınında 2 kişi yaşamını yitirmişti.

Fildişi Sahili'nde dang humması salgını ilan edildi! Sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor

DANG HUMMASI NEDİR?

Dang humması virüsü, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölümcül olabiliyor.

Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunuyor.

Hastalığa sebep olan sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerindeki çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerektiği belirtiliyor.

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...