Eski Kongre üyesinden Trump iddiası: Yeniden başkan olursa iktidarı bırakmayacak!

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Eski Kongre üyesinden Trump iddiası: Yeniden başkan olursa iktidarı bırakmayacak!

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Eski Kongre üyesi Cumhuriyetçi Liz Cheney, Donald Trump’a yüklendi. Cheney, eski ABD Başkanı'nın tekrar başkanlığa seçilmesi halinde iktidarı bırakmayacağını öne sürdü.

ABD'de 5 Kasım 2024'te Başkanlık ve Kongre seçimi yapılacak. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın en sert muhaliflerinden biri olarak bilinen eski Kongre üyesi Cumhuriyetçi Liz Cheney, NBC’ye açıklamalarda bulundu. Cheney, Trump’ın tekrar seçilmesi halinde ABD’nin diktatörlüğe dönüşebileceğini savundu.  

"DAHA ÖNCE DE DENEDİ, İKTİDARI BIRAKMAYACAK" 

Trump’ın 2024 Başkanlık seçimlerini kazanması halinde bir daha iktidarı bırakmak istemeyeceğine inanıp inanmadığı şeklindeki soruya Cheney, 6 Ocak Kongre baskınına göndermede bulunarak “Bu konuda şüphe yok, kesinlikle. O bunu zaten bir defa denedi” yanıtını verdi.

Cheney, Trump’ın tekrar seçilmesi halinde ABD’nin diktatörlüğe dönüşebileceğini savunarak “Bunun çok ama çok gerçek bir tehdit ve endişe olduğunu düşünüyorum. Bunların hiçbirini hafife almıyorum” dedi. 

"TRUMP'A OY VERMEK, ANAYASA'YA KARŞI OY VERMEKTİR"

Cheney, Trump'ı iktidara getirecek bir başkanlık seçiminin 'son seçim' olabileceğini vurguladı. Amerikalıların, ülkenin ikinci bir Trump döneminde ayakta kalabileceğini düşünmesinin de “saflık” olduğunu belirtti. Cheney, Trump’a oy vermenin Anayasa’ya karşı oy vermek anlamına geleceğini kaydederek Trump’ın 2024 Başkanlık seçimlerini kaybetmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

2024'te yapılacak seçim öncesi yapılan anketler kamuoyuyla paylaşıldı. ABD’de yapılan bir ankette, eski Başkan Donald Trump 9 puan farkla ABD Başkanı Joe Biden'ı geçti. 

Eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin kızı Liz Cheney, Ağustos 2022’de Cumhuriyetçi Parti içinde yapılan ön seçimlerde Trump’ın tam destek verdiği aday Harriet Hageman’a karşı yarışı büyük farkla kaybederek seçimlere katılma hakkını kaybetmiş, Temsilciler Meclisindeki görevine Ocak 2023’te veda etmişti. 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius da Trump'ın yeniden seçilmesinin ABD'nin Avrupa'daki angajmanları açısından 'felaket' olacağını savunmuştu. 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...