Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

Düzenleyen: / Kaynak: Haber7
Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

DÜNYA Haberleri  / Haber7

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'ye gerçekleştirdiği günübirlik çalışma ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi dünya basınında geniş yer buldu. Birçok önemli gazete görüşmeyi manşete taşırken, Financial Times, "Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Soçi kentinde dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Dünyanın gözünü çevirdiği zirve yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmenin ardından Türkiye ve Rusya sekiz maddelik ortak bildiri yayınladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin'in Soçi'deki görüşmesi dünya basınında geniş yer buldu. Uluslararası medya kuruluşları, görüşmeyi yakından takip ederek son dakika gelişmelerini okurlarıyla paylaştı. Görüşme, birçok gazetenin manşetinde yer aldı.

"SOÇİ'DE GİZLİ GÖRÜŞME"

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk ve Rus heyetleri arasındaki görüşmelerin verimli geçtiğini ve Rus mevkidaşı Putin ile Suriye ve Ukrayna'daki gelişmeleri görüşeceğini söylediğini aktardı.

"Putin ve Erdoğan, Soçi'de gizli görüşme için bir araya geldi" başlıklı haberde, "Erdoğan, Karadeniz'in Soçi kentinde yapılacak görüşme öncesinde Putin'in karşısında otururken bu yorumları yaptı" denildi.

Putin'in, Erdoğan'a tahıl sevkiyatlarının yeniden başlamasındaki rolünden dolayı teşekkür ettiği kaydedildi. Ayrıca haberde Kremlin'in, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı tarafından uygulanan yaptırımları aşmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

"EKONOMİK İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRME SÖZÜ VERDİLER"

Rus ve Türk liderlerin Karadeniz'deki toplantıda ticaret ve yatırım anlaşmalarını görüştüğüne dair gelişmeleri paylaşan Financial Times, "Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdi" dedi.

Haberde, "Moskova, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı'nın uyguladığı yaptırımların şokunu hafifletmeye çalışıyor. Cuma günü Soçi'de 4 saatlik görüşmeden sonra, ikili ticaret hacimlerini artırma, ekonomik ve enerji bağlarını derinleştirme sözü veren ortak bir bildiri yayınladılar" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

"TİCARİ VE EKONOMİK ANLAŞMA ARAYIŞI VAR"

Görüşmenin detaylarının canlı anlatıldığı Al Jazeera'nin haberinde, Putin'in, Erdoğan'a Moskova ile Ankara arasındaki ticari ve ekonomik bağları ilerletecek bir anlaşma imzalamayı umduğunu söylediği belirtildi.

Putin'in, "Umarım bugün ticari ve ekonomik bağlarımızın geliştirilmesine ilişkin ilgili bir muhtıra imzalayabileceğiz" şeklindeki ifadesine yer verildi.

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

SURİYE OPERASYONU AYRINTISI

Foreign Policy dergisi, "Erdoğan, Suriye operasyonu için Putin ile görüştü" dedi. Konuyla ilgili, "Türk lider, özel askeri operasyonu hazırlarken, üç hafta içinde ikinci kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor" ifadesi kullanıldı.

Putin ve Erdoğan'ın, en son üç haftadan kısa bir süre önce İran'ın başkenti Tahran'da bir araya geldiği anımsatıldı.

Her iki ülkenin, Ukrayna'da yaşanan savaş konusundaki farklılıklarına rağmen, diplomatik adımlar attığına vurgu yapılarak, "En çarpıcı olanı, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarını yeniden başlatma anlaşması oldu" denildi.

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında: Ekonomik ilişkileri derinleştirme sözü verdiler

"TÜRKİYE 22 MİLYON TON TAHILIN ÖNÜNÜ AÇTI"

Associated Press, Ukrayna ve Suriye konularının, Rusya'da Erdoğan-Putin görüşmesinin gündem maddelerinin başında gelmesinin beklendiğini aktardı. "Görüşmenin başında konuşan Erdoğan, müzakerelerinin 'Türkiye ve Rusya'nın bölgede oynadıkları rolü ortaya koymaya' yardımcı olacağını kaydetti" notu paylaşıldı.

"TÜRKİYE'NİN HER İKİ TARAFLA TEMASLARININ ÖNEMİNİ VURGULUYOR"

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın iki haftadan biraz fazla bir süre içinde ikinci kez bir araya geldiğini belirten Reuters, tahıl koridoru anlaşmasının, NATO üyesi Türkiye'nin her iki tarafla diplomatik temaslarının önemini vurguladığı notuna yer verdi.

Türkiye'nin, Rusya'nın saldırılarını eleştirmesine ve Ukrayna'ya silah sağlamasına rağmen, Moskova'ya yaptırım uygulamayarak "Batılı müttefikleriyle bağlarını kopardığı" görüşü ileri sürüldü.

"AVRUPALI ORTAKLAR TÜRKİYE'YE MİNNETTAR OLMALI"

Rusya basınından Kommersant, Putin'in "Avrupalı ortaklar, gazımızın Avrupa pazarına kesintisiz geçişini sağladığı için Türkiye'ye minnettar olmalıdır" ifadesini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Görüşmelerimizin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. Buraya enerji iş birliği konularını, Karadeniz'deki tahıl ihracatı konularını, turizmi, bölgesel konuları dahil ediyorum" şeklindeki açıklamalarına işaret edildi.

"TÜRKİYE VE RUSYA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLADI"

Avrupa'ya Rus doğalgazı sağlamanın en önemli hatlarından olan Türk Akım'la ilgili Putin'in sözlerini paylaşan TASS haber ajansı, Rus liderin "Erdoğan'ın Ukrayna tahılının deniz yoluyla ihracatını organize etmedeki başarılarına dikkat çektiğini" hatırlattı.

Haberde, "Her iki başkan da Suriye'deki durumu tartışmaya istekli olduklarını dile getirdiler. Putin, 'Burada Türkiye ve Rusya, durumun normalleşmesine çok büyük katkı sağladı'" ifadelerini kullanıldı.

Düzenleyen:  - DÜNYA
Kaynak: Haber7
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...